Tyxo.bg counter Лозен, на автобусната спирка - Между 10 и 10 и половина...
Дискусионен форум "Де зората"
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
януари 23, 2018, 05:54

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
29182 Публикации в 881 Теми от 186 Членове
Последен член: galleo
* Начало Помощ Търси Вход Регистрация
Дискусионен форум "Де зората"  |  Без вратовръзка  |  От чаршията  |  Тема: Лозен, на автобусната спирка - Между 10 и 10 и половина... 0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 ... 53 54 [55] Надолу Изпрати темата Изпечатай
Автор Тема: Лозен, на автобусната спирка - Между 10 и 10 и половина...  (Прочетена 225420 пъти)
Teodor Detchev
Mеmber S
Hero Member
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 741

Профил WWW
« Отговор #810 -: февруари 26, 2010, 22:05 »

Чосич написа:

Разкриването на подобна информация от един политик, преди  да му бъде отдадено политическото доверие по време на избори показва И уважението му към електората. Скатаването на подобна информация ... и откриването и случайно след избори е неприятно за тъпия гласоподавател като мен в този случай.

Моят отговор:

Думата „разкривам”, предполага, че нещо е било скрито. Информацията за участието ми в управлението на „Пенсионноосигурителен институт” АД никога не е била крита. Тя е достъпна абсолютно безплатно в сайта на Комисията за финансов надзор (КФН). За нея не е необходимо да се дават дори тези 60 стотинки, колкото струва справката в „Дакси”. Не е и необходимо да се следи подобен специализиран източник на информация. Достатъчно е да се четат вестници или да се погледне в някоя търсачка. В конкретния случай, информацията която Чосич съвсем не случайно е открил е публикувана през 2008 г. Видимо е имало достатъчно време и глухите да разберат, че съм в управлението на това пенсионноосигурително дружество. Ето линкът към източника на информация:

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-02-21&article=222724

(Вестник „Стандарт”, четвъртък, 21 февруари 2008)   

Ето и текстът – едно към едно:

Бивш министър прави нов пенсионен фонд

Димитър Калчев и Теодор Дечев излизат на пазара с швейцарски капитали

Бившият министър на държавната администрация в кабинета "Сакскобургготски" Димитър Калчев и бившият зам. социален министър Теодор Дечев в кабинета на Костов ще управляват нов пенсионен фонд. Комисията за финансов надзор издаде на "Пенсионноосигурителен институт" АД лиценз за допълнително пенсионно осигуряване. Капиталът на дружеството е в размер на 5 млн. лв. и е внесен изцяло.

Зад създаването на новия пенсионен фонд стоят основно швейцарски капитали. Учредители на дружеството са "Пела" ЕООД, притежаващо 74% от капитала, "Ест" АД - с 25%, и сдружението "Съюз за стопанска инициатива" - с 1%. "Пела" е 100% собственост на швейцареца Марсел Мартин Моос, сочи справка в системата Дакси. Телекомът "Ест" е собственост на Явор Джиджев, "Лев Технолоджис" и американската компания "Виком ЛЛС", сочат данните от Дакси. Компанията доставя кабелни телевизии и интернет. Съюзът за стопанска инициатива пък е национално представена работодателска организация.

Новото пенсионно дружество е с едностепенна система на управление. В Съвета на директорите освен Димитър Калчев и Теодор Дечев влиза и Алексей Георгиев, който е и изпълнителен директор. Теодор Дечев е зам.-председател на Съюза за стопанска инициатива и член на Националния съвет за тристранно сътрудничество”
.

В структурата на собствеността са настъпили известни изменения, но те не са от значение за нашата дискусия. Фактът е, че моето участие в Управителния съвет на „Пенсионноосигурителен институт” АД не само не е било скрито, а е било обнародвано в ежедневния печат. Нито аз, нито покойният Димитър Калчев сме имали лично акционерно участие. Аз самият трудно бих могъл и да намеря пари за половин процент участие в акционерно дружество с 5 милиона лева капитал. Ако имах, първо бих си платил жилището, ипотеката на което ще плащам още точно 15 години. Не се правя на сиромах, просто парите ми стигат за да си издържам семейството, да си плащам сметките и кредита.

И двамата сме посочени от акционерите за участие в един мениджърски екип. Нещо, което Чосич добре знае, е че работата на пенсионноосигурителните дружества е изключително стриктно контролирана от Комисията за финансов надзор – отчитането се извършва ежедневно. Така че ако бях включил участието си в този Управителен съвет в представянето си за изборите, то би изглеждало като един положителен показател. Защо не съм го включил ?

От една страна, защото щеше да изглежда като пъчене – „вижте ме какъв съм мениджър”, а аз не исках да се удрям в гърдите повече от допустимото от елементарното приличие.

Второ, защото ако беше станало чудо и морето се беше подквасило, та да ме изберат, аз така или иначе щях да напусна ВСИЧКИ заемани от мен бизнес управленски позиции. Щеше да се наложи да се освободя и от собствеността си в търговски дружества, която е смешно малка, но би могла да породи конфликт на интереси.

Тук стигаме до въпроса на Чосич за способността, желанието или ако щете културата на политиците да дават информация за себе си. Не обичам ударите в гърдите и самохвалството, но винаги съм смятал, че прозрачността ми е доста над „средната” за българските условия. Все пак прозрачността включва и целия комплекс от мнения по различни въпроси, които съм изказвал и които далече не всякога са ми носили някакви дивиденти.

Честно казано, не съм мислил, че ще след участието ми в правителството на Иван Костов ще се кандидатирам за изборна длъжност. Вече започвам да се чудя, дали не съм сбъркал с участието си частичните избори, след като това повлече проблеми за мои познати и бизнес партньори. (Подробностите за сега ще спестя, за да не излезе че се оплаквам от най-прекрасната власт, която ни е управлявала до сега ...). Съгласих се да участвам, за да кажа някои неща, които смятах за важни. Имаше прекрасни моменти по време на кампанията, но сега ми се струва, че всичко започва да се забравя. За сметка на това, все повече понасям най-различни нападки, включително и от хора, които ценя.

Та да се върна на прозрачността. Очевидно човек цял живот се учи. Не съм съобразил, че за Чосич, а вероятно и за други пропускането на подобен факт в СV-то ми може да е причина за негодувание. Е, какво пък, аз съм готов да се извиня на Чосич, както и на всеки, който смята, че по този начин съм го подвел в избора му за кмет на София. Размишлявах доста над недоразумението между мен и Чосич и реших, че е по-добре да потърся вината у себе си, отколкото да се сърдя на отсрещната страна. Така съм възпитан (или може би, така съм се възпитал за всичките тези години ...), че винаги съм склонен да търся първо проблема при мен, а след това при околните.

Знам, че Чосич няма нищо лично срещу мен, знам и че никой не го е подкокоросвал за да ме напада във форума. Упреците му срещу мен са си негово лично мнение и той го обосновава. Следователно, вместо да му се сърдя, по-добре е още един път да премисля дали всичко това не можеше да бъде избегнато.

Очевидно е можело. Нещо не ми пречеше да публикувам участията си като собственост и като управител в търговски дружества, още повече, че поне за мен в тях нямаше нищо притеснително. Не съм го направил и това наистина е жалко. Съжалявам.

Тъпото е, че още преди кампанията аз отговорих на къде по „интимни” въпроси, свързани с отношенията ми с днешния „обществен враг номер едно”, при това по начин от който не се отмятам и за една буква сега:

http://teodordetchev.blog.bg/drugi/2009/02/17/za-tyrseniiata-na-vestnik-quot-kapital-quot-okolo-zadniia-vh.292064
   (Този постинг е прочетен от 3155 души, което е повече от броя на гласувалите за мен ... ).

Може би не е лоша идея да се предложи един стандартен набор от факти, които кандидатите за изборни длъжности да са длъжни да заявяват при своето кандидатиране. Това би допринесло за информираността на избирателите, а едновременно с това кандидатите биха били при равни условия – всички ще споделят с публиката един и същи вид информация.  
Активен

Както е известно, няма нищо по-сериозно от играта на този свят. Затова, известно време ще Ви приканвам, да си играете в Мечата гора, сътворена от съпругата ми:
http://www.gorata.net/f.php?f=bearsforest
Това подобрява настроението й, като се отразява благоприятно и на моята производителност...
cveta
Вътрешни
Full Member
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 162

Профил Ел. поща
« Отговор #811 -: февруари 26, 2010, 23:54 »

Уважаеми Теодор Дечев,
  аз бях   ваш застъпник  на въпросните кметски избори. но не искам  никакви обяснения и информации  от Вас. Даже ми е  неприятно и неудобно да гледам как се мъчите. Не сте длъжен на никого нищо да обяснявате и съобщавате, нито има за какво да се извинявате , още по малко  на хора с псевдоними. Никого не сте измамили, не сте ограбили , нито убили.
 Половината  държавни институции   са   застраховани в Левинс, тогава и те трябва да са   пипалца на октопода. Който не Ви харесва, да не общува  с вас. Гледайте си семейството  и синчето, мислете за майка си , за книгите си, за  превратната  българска история. ПО - важно е да напишете  една страница от своята  политология, отколкото да пишете обяснения. Съдникът на всички  ни не е тук на земята. Но има и нещо полезно в тази ситуация - тя е изпитание на силата  , характера и морала ,  а също  ще ви даде възможност да си преброите своите  хора. Лично аз ценя вашите  качества, ерудицията , социалната ви активност и  трудоспособността  ви и  смятам , че  хора като вас могат да изведат страната ни от блатото.
Бъдете здрав.
Активен
Милен
Вътрешни
Hero Member
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 5622

Профил
« Отговор #812 -: февруари 27, 2010, 00:26 »

За мен горният текст на Тео е убедителен и читав и почтен в най-нормалния човешки смисъл. Всъщност нещо друго не бих могъл и да очаквам от него. Сигурен съм също, че сред нас тук едва ли има някой, който би се усъмнил в именно тези качества на Тео, защото го познаваме лично и знаем, че не е човекът, който би се обогатявал скрито или, който би участвал в незаконни, камо ли престъпни деяния.

Аз самият не бях в активното ядро на подкрепящите го в кампанията и затова не ми е на мен работа да преценявам дали изречените от него по-горе обяснения и дори извинения отговарят на потребностите или пък на въпросите у онези, които бяха редом с Тео тогава и го подкрепяха и свързаха себе си, пък и имената си с каузата му. Лично аз го приемам, пак казвам, и вярвам на Тео, че не е имало умисъл, да не опише и тази си позиция в личната си справка.

Без да навлизаме в по-големи детайли в тази открита част на форума (все пак темата наистина не става просто за лаф-моабет) не можем да не си дадем сметка (и съм сигурен, че Тео е достатъчно интелигентен за да е наясно по това), че медийната кампания от последните седмици, спрягането на определени имена, принудителните мерки, реещите се из простора хипотези, слухове и бомбастични новини създадоха определено нагнетяване около името му. Със сигурност те породиха въпроси, главно вътрешни, у всекиго от нас - говорейки сега от само мое име: въпроси как да съвместим отношението, което имаме към Тео самия, с онова, което се чува и чете за човек и структури, с които той макар и опосредствано, но все пак е имал и има професионални отношения.

Дилемата, която всеки сам трябва да си реши за себе си е, че докато за характеристиките, качествата и пр. на действащите лица в текущата драма можем да си съставяме мнение само по медийни съобщения, от четено и слушано (поне за себе си говоря, други може да имат и по-преки информации, евентуално основани и на източници по-близко до събитията), то за Тео все пак имаме възможността да съдим по лични, вече няколко годишни, впечатления, да го мерим с аршин, който, така да се каже, може да прилегне по-плътно до съвсем не само теоретично познатото ни Теово телосложение. Тук всеки сам трябва да си реши за себе си и да прецени кое е за него достатъчно достоверно, кое има приоритет и до къде може да отиде с приятелските си, или просто познайнически чувства, с лоялността и докъде стигат симпатиите и откъде започва колебанието или дори неприятното вземане на решения.

Съзнавам, че Тео е изправен сега пред доволно трудни предизвикателства, вклч. пред нуждата да запазва съюза, който - доколкото по-скоро усещам отколкото разбирам - той на практика е създал, чието съществуване и стабилизиране за него чисто професионално е първостепенна задача. Съзнавам обаче също, че пред лицето на събитията, с които живее - по едни ли други причини - България от няколко седмици, за Тео ще е крайно необходимо да съумее да отдели в общественото съзнание себе си като личност, като професионалист, па и като политик в края на краищата, от имена и структури,  с които е споменаван напоследък понякога почти на един дъх. И за такова отделяне биха били сигурно много благодарни и неговите симпатизанти и приятели, които има в този форум.
Активен

"Evil is powerless if the good are unafraid" - Ronald Reagan, 1981
Чосич
Mеmber S
Sr. Member
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 418

Профил
« Отговор #813 -: февруари 27, 2010, 10:43 »

Ако някой има проблем, то това съм само и единствено аз. Търся БГ политик или БГ политици, които социално, икономически, бизнес, здравно и т.н.  и в личен план включително нямат и не са имали връзки с такива, които аз по една или друга причина смятам за ... бандити казано накратко. За мен в този момент това множество е празно (не съдържа елементи) и точно тук ми е проблема. Всъщност има едно име за мен, но пък някой ще каже - той се манипулира от Костов! За Иван Николаев Иванов говоря.

Преди време ... преди да започна с темата за разкриване на информация написах следния постинг:

Алексей Петров арестуван. МВР удря родния Октопод  - източник http://news.ibox.bg/news/id_1008578675

Чета ... мисля си - доколкото мога и си казвам ... явно кукловодите подготвят Алексей Петров да ни управлява след Бойко Борисов. А може би тяхната инвестиция в РЗС е на загуба и сега упражняват натиск върху контролиращия процеса в РЗС да поеме загубите им!? Взаимно изключващи се заключения ще каже някои?! Да ... ама все е един е в основата - кукловода.

След като от част от съфорумци чух само и единствено хубави негови качества - умен, учен, помагащ на онеправданите, родолюбец ... и подобни се замислям кой би управлявал България по-доре: Алексей Петров или Бойко Борисов?

И си казвам - навярно Алексей Петров - поне медийно е по известен бандит от Борисов. Пък да си медеен бандит се харесва от електората (статистика от изборни резултати ).
---

Не искам да обвинявам математическата статистика ... но за проблема ми споделен по-горе тя е виновна. Преди време колегата правише анализи на капиталовия пазар и той отиваше при членовете на комисията за финансов надзор - тогава Комисия по Ценни Книжа. На база статистически анализ едиствено откриваше бая нередности и нарушения на правила и закон. Стигна се дотам, че казаха на колегата - Абе най-добре да ти плащаме, но да не работиш, че само конфликти с приятели създаваш. Това го каза един от Председателите на въпросната комисия. И аз го чух с ушите си. Мале-е-е пак се усмихнах - плащаха му и не искаха работа от него поне една година още. Условието беше да си мълчи и да не внася анализите с докладна записка . Спомени ...

---
Милен познава колегата  
Активен
Помощ, граждани!
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 53

Профил Ел. поща
« Отговор #814 -: февруари 27, 2010, 12:04 »

не мога да не пусна тук тази статия, която - сега в разговор с приятел установих - продължава да ме впечатлява със своята откровеност:

Колко прави 78 минус 32 или как се става полицай
Тестовете за интелигентност за кандидат-служители в МВР са елементарни, но явно това са изискванията на началниците им
Борис Митов

Част от полицаите започват работа след неколкомесечна интензивна подготовка в центровете за специализация към академията на МВР.

Снимка: МВР

Във време, когато официалната безработица у нас постепенно наближава 10%, а големите фирми и предприятия орязват разходи, предимно от заплати, системата на МВР стана изненадващо примамлива възможност за сигурна кариера. Тази тенденция започна да се забелязва още през януари м. г., когато само в София трима кандидати се бориха за едно място. Но какво прави тази професия привлекателна за младите при положение, че доходите започват от 470 лв. през първите 6 до 9 месеца, след това достигат около 600 и чак след години - до 800-900 лв.? Да не говорим за мизерията в районните управления, липсата на бензин, униформи, обувки, облекла и организационния хаос в МВР.

Отговорът в масовия случай е - лесно достижима и сравнително сигурна (ако се "снишаваш" - б. р.) работа, която все пак ти дава власт и право на безплатно и законно оръжие. Някои сигурно биха попитали как може да е лесно да станеш полицай, след като конкурсът включва физически и психологически изпити, тест за интелигентност и индивидуално интервю. Истината обаче е, че физическите нормативи не се различават много от тези, които покриват гимназистите в спортните училища. А видно от примерните психо и IQ тестове, качени в сайта на МВР - те също не биха били особено препятствие за средно интелигентен кандидат. Даже и за някой по-малко умен, но пък съобразителен.

Личностните качества и емоционалното състояние на всеки желаещ да стане полицай например се проверяват с хипотетични твърдения от рода:

"Няма никого, към когото да се обърна."

"Аз вече с никого не съм близък."

"Тези, които ме обкръжават, не споделят моите интереси и идеи."

"Чувствам се изоставен."

"Социалните ми отношения и контакти са повърхностни."

"В живота си почти винаги постигам поставените цели."

При тази задача кандидатите трябва да отговорят искрено с "да" или "не". Близко до ума е, че ако някой отговори с "да" на повечето твърдения, надали ще издържи теста. Същият ще е резултатът му обаче, ако отрече повечето хипотези, тъй като проверяващите оценяват тестовете по усреднена скала, която определя степента на искреност. Така излиза, че кандидатите не могат да си позволят нито да са напълно честни, нито да се изкарат твърде емоционално стабилни, защото отговорите им ще станат подозрителни. Логичният извод е, че най-сигурният начин да минеш теста е да се придържаш към средния вариант - психически стабилен човек, който понякога се чувства самотен.

Има и препитване, което да изследва доколко кандидатите мислят логически и дали имат елементарни познания по правопис. Колко е резултатно може да проверите, като си видите как е изписан някой протокол за обиск или пък най-елементарно - акт за пътно нарушение.

Трябва да се отбележи, че примерните задачи от този компонент не са променяни от години и решаването им не представлява особена трудност. Въпреки че в указанията е отбелязано, че тестовете са "важен елемент от новата конкурсна процедура за първоначално постъпване на държавна служба в МВР". Тук бъдещите полицаи трябва да попълнят празните места в изречението с най-подходящата двойка думи:

"...се отнася към лаене, както котка към...",

трябва да се попълнят с:

а) "Мяукане - коте",

б) "Куче - мяукане",

в) "Куче - чесане",

г) "Тюлен - коте" или

д) "Козина - чесане".

Очевидно правилният отговор е "Куче се отнася към лаене, както котка към мяукане".

От правилното решаване на подобна задача проверяващите теста си правят извода, че кандидатът може да мисли дедуктивно, което е от полза за един служител на реда. Още по-неясна е ползата от математически задачи на ниво 4-и, 5-и клас в определянето на интелектуалните възможности на зрели хора. Например:

"78 души са поръчали билети за един театрален спектакъл. 32 от тях платили билетите предварително. Още колко души не са платили билетите си?"

Или:

"Емилия спечелила 675 лв. от лотария. Дарила 1/3 от тях на Дом за деца, лишени от родителски грижи. Колко лева е дарила Емилия?"

При това тези въпроси също са подкрепени от четири възможни отговора и дори не изискват особени усилия за пресмятане на ум. Подобна е ситуацията и със задачите, които засягат общата култура и граматическите познания на кандидат-униформените. Те трябва например да познаят какво означава думата "адаптация" измежду следните варианти:

а) проба, б) присвояване, в) приспособяване, г) сливане или д) рационализация.

Или пък какво е "турболентен":

а) нападателен, б) въртящ, в) вихрен, г) смел или д) поривист.

Както и да открият къде е грешката в изречението:

"През лятната ваканция той утиде на море."

За да няма излишни мисловни напъни, тук отново са посочени няколко възможни отговора. Малко по-близка до полицейската работа на пръв поглед изглежда задачата:

"Оценете верността и сигурността на изводите!"

Но само на пръв поглед, тъй като при този пример бъдещите полицаи трябва да поразсъждават дали при вида на празен апартамент със запалена лампа, от който се чува музика, е по-вероятно в помещението:

а) да има някой, б) да няма никой, в) да е имало някой, но той да е излязъл, г) апартаментът да е обявен за продан или д) той никога да не е бил обитаван.

Хипотетична ситуация, която реално не би трябвало да отнеме кой знае какво време за размисъл на даден полицай.

Освен това се прави тест за надеждност на отговорите - един и същи въпрос се задава през няколко страници по различен начин.

Формалността на конкурсните процедури в МВР прави впечатление не само на случайните читатели на ведомствения сайт. В полицейския форум http://www.police.ba4ka.com, станал популярен покрай първите протести на униформени в края на 2008 г., честа тема за коментари става не особено прецизният подбор на кадри. Според "бай Спиро" например, силовото министерство отдавна се е превърнало в приют за безработни. "Много "специалисти" неуспели в попрището, за което са се "образовали" намериха "топъл" приют в МВР. С годините щатът се е раздул до безумни размери. Стигна се дотам, че служителите, които работят реално в полза за обществения интерес са малцинство, за сметка на тези, които просто получават заплати, защото имат подходящите роднини, политичести или икономечески протекции", допълва анонимният служител на МВР. Негов колега дори предлага девиз на полицията да стане: "Безработни от всички страни - съединявайте се!"

ОТ ПЪРВА РЪКА

Големият проблем на МВР обаче не е напливът на нискоквалифицирани кадри, които не се отсяват достатъчно адекватно при конкурсите, а загнездилото се от десетилетия връзкарство в системата. Не е тайна за никого, че дори и да не притежаваш никакви характеристични данни, за да станеш полицай, ако чичо ти или просто някой познат на баща ти е служител - бъдещето ти е в кърпа вързано. Типичен пример за това е 19-годишната petinka, която е автор на една от най-обсъжданите теми в http://www.police.ba4ka.com - "Искам да стана полицай". За една година, от февруари 2009 г. досега, тя описва във форума перипетиите, пред които се изправя в желанието си да започне работа в МВР. Още в началото на темата повечето от потребителите я убеждават да си избере друга професия заради ниското заплащане и безбройните нерешими проблеми в полицейската работа. Някои директно й препоръчват да си намери връзки или пари, за да е сигурно приемането й в Академията в Симеоново. В крайна сметка, след един неуспешен физически изпит, тя решава да кандидатства в някои от другите ВУЗ-ове и успоредно да изкара 6-месечна полицейска школа. Любопитното е, че към днешна дата petinka признава, че вече работи като деловодител в едно от големите столични РПУ, където я уредила майка на нейна приятелка. Само за една година момичето преминава от романтичния идеализъм - да се бори с престъпността, до суровия реализъм - поне да се уреди със сигурна работа, пък после - каквото стане.

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=5166&sectionid=5&id=0001201
Активен
Помощ, граждани!
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #815 -: февруари 27, 2010, 12:30 »

искам да добавя нещо за общото между статията и темата, която се обсъжда тук:

как можем да очакваме от полицията ефективна борба с корупцията и престъпността, след като самата система е корумпирана и няма реални действия за разграничаване от това положение на нещата; имам предвид това, че липсва дори публична заявка за наличието на тежък системен проблем, който е преди всичко принципен: не може на системата, която е призована да се бори с престъпността и корупцията, да са й присъщи именно онези дефети на обществото, с които е призвана да се бори

как може обществото да вярва, че на практика едни престъпници не борят други, как може да е сигурно в защитата на закона, след като онези, които са призвани да го защитават, не спазват собствените си вътрешни правила, да не говорим за принципи, етика и почтеност?

след това, как може да се вярва на публични фигури, които не са се разграничили нито веднъж от лица, върху които тежат сериозни съмнения за извършване на престъпления, за корупция?

отново имам предвид, че ако принципите са основата на делата, то човек, който отстоява принципите, е длъжен да постави разграничителна линия между доброто и злото

въпрос на граждански капацитет е различаването на истинските от мнимите злодеи, които се създават за да бъдат скривани истинските; това може да е трудно, но е изключително важно за фунционирането на обществото на основа на принципите

и сега искам да задам въпрос за самия разговор, който се води тук: помага ли той за разкриването на истинските злодеи?
не помагат ли всъщност определни фогури тук именно на размиването на границата между доброто и злото, между истинските и фалшивите злодеи, между почтеността, законността и принципнноста, от една страна, и корупцията, организираната престъпност, от друга?
Активен
aleph
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 210

Профил
« Отговор #816 -: февруари 27, 2010, 14:22 »

искам да добавя нещо за общото между статията и темата, която се обсъжда тук:

как можем да очакваме от полицията ефективна борба с корупцията и престъпността, след като самата система е корумпирана и няма реални действия за разграничаване от това положение на нещата; имам предвид това, че липсва дори публична заявка за наличието на тежък системен проблем, който е преди всичко принципен: не може на системата, която е призована да се бори с престъпността и корупцията, да са й присъщи именно онези дефети на обществото, с които е призвана да се бори

Здравей, Помощ,граждани!

За корупцията сигурно може да се изпишат хиляди страници.

1. Преди да се иска от МВР да се бори с корупцията, трябва да се измени действащият Наказателен кодекс. Отдавна се говори, че такива престъпления като престъпления по служба и против правосъдието не са достатъчни като регулация не обществените отношения, свързани с корупцията.

2. Обикновено не полицията се бори с корупцията. Корупцията в България е свързана с други тежки престъпления, които не могат да се разследват от обикновените полицаи, а искат специална подготовка. Затова и в МВР има други служби (а не полицията), които се занимават с това. Така че твоите примери с подготовката и образованието на полицаите не са съвсем точни.
Активен

1kippa-5kippot
The best way to know a man is to watch him when he is angry
Помощ, граждани!
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #817 -: февруари 27, 2010, 15:31 »

Алеф, ти си съвсем прав

моят постинг се отнася до "принципите", които трябва да са основата на всяко публично действие

оттам проблемът с правилата на МВР и на останалите институции

но това, което ти отбелязваш е ключово - решаването на системен проблем става с мерки на системно ниво; корупцията е системен проблем, тя включва дефекти на всички държавни институции

Активен
Чосич
Mеmber S
Sr. Member
*
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #818 -: февруари 27, 2010, 15:39 »

Спомени!!! Спряха издаването на Демокрация. И в нета дни по-късно се появи:

Четете електронното издание "ОЩЕ" - единствената независима българска медия !

Тук списват обикновени свестни хора наред с журналисти останали верни на своя дълг да ИНФОРМИРАТ народа български и да КРИТИКУВАТ БЕЗКОМПРОМИСНО силните на деня. Това е храна и надежда за прохождащата едва сега, истиска българска интелигенция и за тези които се чувстват обидени, мамени и погнусени от политици-бизнесмени без морал и тяхната престъпната пропагандна машина.

Благодарение на Любо Данчев това стана възможно.

Активен
Чосич
Mеmber S
Sr. Member
*
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #819 -: февруари 27, 2010, 15:55 »

Днес по-нагоре предположих, че Алексей Петров е по-добър от Бойко Борисов за Министър председател. И се 'обосновах' защо. Пак днес взех натрупалите се броеве на Гласове в офиса и започнах да ги чета. Пак се усмихнах, защото се сетих край писанията на Дачков защо Хитлер направил Гьобелс шеф на пропагандата в Райха. И нали при нас си нямаме подобен министър, то си  представих Явор Дачков в кабинета на Веждито след време при по-добрия Министър председател.
Активен
BIAD
Вътрешни
Jr. Member
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 99

Профил
« Отговор #820 -: февруари 28, 2010, 09:09 »

"Вдъхновител, стратег, визионер
by newswriter on 27/02/2010 8:00 AM

Капитал

Когато посети Брюксел тази седмица, президентът Георги Първанов събра очите не само на европейските политици, но и на обикновените белгийци - особено когато кортежът му от шест автомобила, охранявани от полицаи-мотоциклетисти, блокира улицата около търговски център с цел пазаруване. Предвид размера на делегацията на Първанов (личен лекар, личен фотограф и 18 съветници, секретари и охранители) местните лесно можеха да се объркат, че за зимните разпродажби е дошъл не българският държавен глава, а арабски шейх."

Цървул със свита, свита с цървули.....

Относно "приспособяване"-то: присъщо на амбициозния прагматизъм

И ако търсеното на място "под светлината на прожекторите" е с желаната  подкрепа на "анонимни"-те и "автономни"-те, то въпросите на Чосич са си на място...мисля аз

Чосич, по "éхото" се ориентираш...............
Активен
S T B
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 405

Профил
« Отговор #821 -: февруари 28, 2010, 22:28 »

"Вдъхновител, стратег, визионер
by newswriter on 27/02/2010 8:00 AM
Капитал

Когато посети Брюксел тази седмица, президентът Георги Първанов събра очите не само на европейските политици, но и на обикновените белгийци - особено когато кортежът му от шест автомобила, охранявани от полицаи-мотоциклетисти, блокира улицата около търговски център с цел пазаруване. Предвид размера на делегацията на Първанов (личен лекар, личен фотограф и 18 съветници, секретари и охранители) местните лесно можеха да се объркат, че за зимните разпродажби е дошъл не българският държавен глава, а арабски шейх."
..........

Бих помолил и БИАД и всички пишещи при възможност да дават линк.  Цитираното е направо изумително! ... Но как да го цитираме?
Активен
Страници: 1 ... 53 54 [55] Нагоре Изпрати темата Изпечатай 
Дискусионен форум "Де зората"  |  Без вратовръзка  |  От чаршията  |  Тема: Лозен, на автобусната спирка - Между 10 и 10 и половина... « назад напред »
Отиди на: