Tyxo.bg counter Държавна сигурност - щит и меч на компартията
Дискусионен форум "Де зората"
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Януари 23, 2018, 00:16

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Посетете и сайта http://de-zorata.de/blog
7416 Публикации в 276 Теми от 141 Членове
Последен член: bozman
* Начало Помощ Търси Вход Регистрация
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  България. Строители и рушители  |  Тема: Държавна сигурност - щит и меч на компартията 0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 [2] 3 Надолу Изпрати темата Изпечатай
Автор Тема: Държавна сигурност - щит и меч на компартията  (Прочетена 12788 пъти)
Stoyan Chonev (Stoni)
Гост
« Отговор #15 -: Декември 17, 2010, 16:58 »

А също така и премиера на държавата, който е заложник в случая на Иван Костов и  СК -относително по автентичното синьо или дясно от това за което и на чието място бе припознат Борисов от ЕНП.
ГЕРБ няма избор като цяло и за да запази образа си на партия припознаваща евро-атлантическите принципи и в същото време да не се засяга с действия онези, които я конторлират през агентите на ДС ще има акцентоалнно шизоидно поведение, което ярко ще се проявява в авторитарният и лидер, който скрит зад маската на (налага го ситуацията в страната, няма нищо по добро от тиква за българите днес) ще я управлява от 1л.1.ч. по примера на правешкия му идол.
Къде е нашето място в цалата схема и пирамида ?
Ами в подкрепата или в неподкрепата на СК. Те знаят добре, че с трупчетата в тялото си са зависими от онези чистите хора, които нямат свое представителство като цяло нито в парламента, нито в държавната администрация, нито в местната власт или изобщо по местата от които се хранят послушните на статуквото днес, мълчащи и мучащи жалки душички. Ако незвисимите и силни с перото и гласните си позиции свободни граждани подкрепят СК, тя ще съумее да накара основните пипала на червения октопод да се намират във вечна война и еквилибрирайки по тясната и сложна пътека да се представят за демократи ще си намерят мястото в трапа, който сами копаят за народа си.
Активен
Fanna
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 192

Профил
« Отговор #16 -: Декември 18, 2010, 15:20 »

Yes!!! Усмивчица Усмивчица Усмивчица Усмивчица Усмивчица
Цитат
Божидар Димитров подава оставка в понеделник

Министърът без портфейл Божидар Димитров ще подаде оставка в понеделник. Това е потвърдил самият той пред репортер на Българското национално радио.

По-рано днес в интервю за "Дарик" министър-председателят Бойко Борисов заяви, че ще разговаря с Божидар Димитров в понеделник, защото не иска да го обиди и да го прави изкупителна жертва. Очаквам той сам да подаде оставка, заяви още премиерът.

Борисов обяви още, че с външния министър ще предложат на президента поименен списък на посланици агенти, които да бъдат отзовани от него. А ние още в понеделник ще отзовем назначените от нас дипломати, обещша той.

Още в петък вечерта в "Панорама" по БНТ премиерът обясни, че в момента, в който президентът отзове всички посланици, агенти на Държавна сигурност,той ще уволни Димитров.

Борисов каза още, че случаят с Божидар Димитров не е същият, като този с посланиците, защото той е бил избран за депутат на мажоритарни избори, въпреки че се е знаело, че е бил сътрудник на Държавна сигурност. "Той просто не е зависим, като тези хора, която се страхуват, че могат да бъдат разкрити, че са били агенти и съответно могат да бъдат манипулирани от тези, които са ги вербували", каза премиерът.

Скандалът с дипломатическите представители на България в чужбина беше предизвикан от решение на комисията по досиетата, от което стана ясно, че близо половината от посланиците и консулите в последните 20 години са били агенти на Държавна сигурност.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/12/18/1013709_bojidar_dimitrov_podava_ostavka_v_ponedelnik/
Активен
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 609

Профил
« Отговор #17 -: Декември 18, 2010, 15:30 »

Партията ще го възмезди. За да оцелее мафиотската структура, някой се отказва от поста си, друг влиза в затвора. Както направи това Цветан Начев- банка "Св. Никола". Но какво от това. Ченгето си остава член на комунистическата мафия и всичко останало е ПАРЛАМА.
Комунизмът надвишава мафията и за това последната е просто пионерска организация.
Активен
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #18 -: Януари 13, 2011, 23:59 »

Позиция
За безредния ред, компромиса и мълчанието
Проф. Богдан Богданов*
13 Януари 2011

За тези, които участват в този форум, не е изненада, че в случвалото ми се през годините съм следил подмолността на определени истини.  Те могат да се сведат до три.

Първата от тях е, че границите на всяко нещо, идея, събитие или факт са нестабилни. Поради което, когато мислим и говорим за нещо, го поместваме в мрежа от повече неща, наричаме го и с други думи и пораждаме текст. Втората истина е, че когато обсъждаме нещо с практическа цел, тази дължина става неуместна, заковаваме нещото за думата и не му позволяваме да мърда. И третата истина - правим второто временно, на пръв поглед в противовес на първото, но всъщност заради него, защото двете се свързват по много начини в една или друга протичаща динамична истина.

*Това е публикация от блога на Богдан Богданов, председател на Настоятелството на Нов български университет; професор в Софийския университет по старогръцка литература и култура; съучредител на Фондация "Отворено общество" и председател на Управителния съвет (до 1997); посланик на България в Гърция (до 1993 г.), автор на повече от 200 книги, статии и преводи. На 14 декември Комисията по досиетата обяви резултатите от проверката на дипломати и посланици, от която стана ясно, че проф. Богданов е бил агент на бившето Шесто управление на Държавна сигурност.

Не съм сигурен, че щях да достигна до горната теза, ако не беше социалистическото минало и ако негативният белег, че съм израсъл във фашистко семейство, не ме изправи пред толкова компромиси, породени от безредния ред на тогавашното общество. Разбира се, за достигането до тази теза няма как да не са си казали думата и образованието, което получих, и сплетените една в друга истории – на семейството, на езика и страната ми, на телесната ми нагласа и дългата история на организма, в чиято среда живея толкова години. Та поради тази преплетеност мълчах и не посмях да стопя в едно или друго просто по-сложната истина на това, което споделям и коментирам сега.

Но то може и трябва да се изкаже просто – допуснах да вляза в тогавашния безреден ред. Така заплатих трите неща, които би трябвало да ми се полагат – да пътувам в чужбина, да се подложа на операция от сърце на Запад и да се хабилитирам. Много по-късно разбрах в какво се изразява основно безредният ред – във външна приемлива привидност, преиначавана от нещо вътрешно, което не може да бъде външно, защото е морално недопустимо.

Постъпих безредно, защото бях принуден от обстоятелствата, а и защото така постъпваха и други. Да, но имаше и такива, които не постъпваха така. Имаше и друг избор, свързан с обществено отпадане и физическо страдание. Избрах по-безвредното с надежда, че, бидейки умен и честен, ще обезсмисля безредието. Да, но освен че това е несигурно има и пределно ясен негатив – влязъл съм в самото безредие като съм приел, че нещо може да изглежда някакво, но да е всъщност друго.

Отдавна знам, че тази разлика е вредна и се боря с нея посредством известната на моите близки не само теза, но и практика, която нарекох конструктивна недискретност. Да, така смятам - няма нищо по-здравословно от недискретността онова, което казваш на себе си, да казваш и на тези, които са до теб. Дори когато то засяга и буди недоумение. Обясних защо не споделих по-широко това, което коментирам сега. Но все едно - обстоятелствата помогнаха и премълчаното е навън.

Да, но остава мъчнотията със сложното и простото, това, че сложното го замъглява и нанасяйки върху него по-късни дела, го обезвинява или усилва. Именно поради това го изказвам. Не защото се чувствам виновен, че съм се оказал в безредния ред, а защото този ред в някаква степен продължава да определя живота ни и да ни кара все по-императивно и да го назовем по-точно, и да се заемем с ограничаването му. Това се отнася и до многото други проявления на безредния ред, справянето с които е по-сложно и иска повече време. С особена сила обаче то се отнася до конкретното безредие на иначе отменената институция на Държавна сигурност. Защото чрез битуващите и по днешните обществени върхове бивши нейни велможи тя продължава да спъва хода на съвременния живот.

По закона от 2006 година, стъкмен, за да се покаже на Европейския съюз, че се разплащаме с тоталитарното минало, вините са изравнени. Всички знаем обаче, че прословутият параграф 12 на този закон прикри редовите вербовчици, поддържали безредието, и още по-виновните стоящи над тях негови строители. Тъй като безредието беше многостепенно, представям си какво биха казали те – че е дошло от фаталния небългарски център, който чрез тях, простите изпълнители, неможещи да направят нищо, е осъществявал своите цели. Тези неможещи обаче са постигали тогава не неща, което им са се полагали.

Но така или иначе, случилото се трябва да се опише в термините на дискурсивната история. Защото доведе до престъпления, грабежи и убийства, но и защото отгласите му продължават. Най-обхватният от тях - нарушеният режим на конкретната истинност. Е, това да бъде грижа на възпитанието и образованието, а и на всеки от нас в плана на истината. Но има и по-реални отгласи като съсипващата сегашното ни обществено благо престъпност и корупция, заченати именно тогава.

Съществен епизод в това минало на неправомерно заграбване беше развихрилото се след 1989 година  изнасяне и лично ползване на българските капитали от определена обществена прослойка. Огромна, все още оставаща неразкрита акция, в която се обогатиха толкова хора. Така с един вид държавно разбойничество беше заченат по-едрият днешен частен капитал и горният пласт на сегашния частен сектор. Очевидно новото ни общество разчита на тях, още повече че не в толкова малък брой случаи те се развиха с честните усилия и къртовския труд на облажилите се да се опетнят от това разбойничество. Да, но има и друг по-съществен негативен нанос - заченатият по този начин капитал продължава да е интимно прикачен за държавни институции, от чиято сегашна безредност зависи.

Така че някой по-предвидлив от станалите по този начин богати би могъл да съобрази, че в името на капитала и по-истинското частно би било полезно да похарчи не особено голяма сума, с която да се спонсорира написването на дискурсивната история на прехода у нас след 1989 година. Тя е повече от необходима, защото би показала и петната, но и позитивите на това уникално преобразуване на масивното социалистическо безредие в сегашния ставащ все повече и повече законов и все повече и повече обществен ред.

Това беше основанието да подкрепя без колебание да бъде отличена в рамките на наградите Паница за гражданска доблест Комисията по досиетата. Решението предходи непосредствено оповестяването на новата серия сътрудничили на ДС, в която фигурирах. За някои от участниците в екипа на журито, определило наградите, това беше парадокс. За мен не беше. Законът е половинчат и продължава да изравнява вините, но комисията, която го прилага, работи граждански дисциплинирано. Без да е пряко особено ефикасна, това, което тя прави, е с позитивни последствия.

Както стана и при това оповестяване – онези, които биха искали безредието да продължи, започнаха да го ограничават. Правителството притисна президента, а той на свой ред правителството. Стана ясно, че свързаните с крайното безредие на ДС трябва да напуснат високите държавни служби поради опетняването на страната и българския данъкоплатец.

Делът на личното е по-лесен за преценка. Преди повече от трийсет години съм се подвел, че към нищо незначещите донесения за това, което съм виждал в постигнатата едва след 38-ата ми годишнина чужбина, и онова, което са правили партийните членове във Факултета по класически и чужди филологии в СУ, съм бил подтикнат от непредолими обстоятелства. Не съм схванал, че така съм станал оръдие в ръцете на комунисти от по-висок ранг, които чрез безпартийни са си мислили, че контролират други комунисти. Не съм разбрал и по-общото, че и тази дейност, а и ред други в условията на тогавашния безреден ред са били в най-добрия случай привидности, обезсмисляли тогавашното ми съществуване. Разбрах го по-късно, след като опитах и другото безсмислие, което се поблазних да приема – да бъда посланик.

Показателно беше как реагираха близките и приятелите ми. Най-близките нямаха проблем – в една или друга степен те знаеха. Пред другите близки и приятели, които познават делата ми, бях извинен по друг начин. Те знаеха, че дълги години и в Отворено общество, и още повече в Нов български университет се занимавах с делата на другите, не със своите, доколкото едното може да се отдели от другото.

Но понеже всеки става пример, тези, за които бях станал пример, не се почувставаха добре. Особено недобре се почувстваха онези, които ме смятат за демократ. Има такава повърхностна квалификация и в биографията ми в този сайт. Да, но в моите писания по темата аз настоявам, че демокрацията е сложен модел, в който влиза и доза недемократичност. Затова и в устроения йерархично обществен живот няма нищо по-трудно от това да се построи сменима йерархия.

А и другото, което научих постепенно – колкото и разгърнато демократично да е, никое нормално общество не поглъща целия човек. Както обществото е ресурс, от който черпи отделният човек, така и той е ресурс, от който черпи обществото. Разбира се, това не се отнася за безредното общество, което коментирам – безредието му е и поради това, че се опитва да погълне целия човек, не успява и в безсилието си развива престъпността, която крие с идеология. Така че смятащите ме за демократ да прочетат по-внимателно онова, което съм писал по въпроса.

По-трудно е с онези, които са минали през партийната безредност, било като лично са членували в партията, било като са били или са влезли в комунистически семейства, които пряко или и косвено са ги бранили от ДС. Между тях са по-суровите ми съдници. Разбира се, цялата партия не беше в социалистическата олигархия. Обикновените комунисти не се различаваха особено от редовите хора, които не бяха нито горе, нито долу в низината на останалите без собственост, на изселените, на пратените в лагери, на избитите и пропъдените в провинцията и чужбина. Случаите бяха много. Едни само поради това, че са от такова семейство, трябваше също да са в партията. Мнозина бяха просто партийци. Други  използваха партийното членство за влизане в действителния горен слой, осигуряващ мечтаното по-добро битие.

Там е проблемът – че някои днес смятат обикновеното скромно членуване в партията за честно битуване тогава. Но тази партия създаде безредния ред. Някои го осъзнават, но считат тази опетненост за по-малка. Че е невярно, се разбира от несъзнателния импулс да укорят несъответно. Несъответно означава, че укорявайки, укоряват и себе си. Някои по този начин се укоряват за това, че са били в партията, други че и в партията, и извън нея не са постигнали нищо.

Има и друга категория близки, склонни да ме укорят. Това са демократите-политици, на които днешна България дължи голямата макропромяна в икономиката и законовата структура на собствеността. Би трябвало да сме им дълбоко благодарни за това, което направиха. Както знаете, по български по-скоро ги укоряваме - че в името на компромиса на прехода, постигайки горното, не дръзнаха да се намесят в политическата и обществената система и допуснаха елементи от миналото безредие да преминат в сегашния ред.

Е, на тях, на преминалите през компромиса, е по-лесно да се каже, че както миналото не може да се отсече от настоящото, защото влиза в него, така не може да се назове толкова сигурно и опетненото в реалния човек.  Защото то винаги преминава в друго. Както в моя случай то парадоксално премина в по-пълното разбиране и на онзи, и на сегашния свят, без което никое от добрите постигания, с които съм свързан, не би било възможно.

Преди повече от 10 години по време на фаталното управление на БСП, когато, губейки властта, партийната върхушка легитимира корупцията, НБУ беше неукрепнал и заплашен от помитане. Тогава открихме прекрасната Иванка Апостолова и нейната свързаност с партията ни спаси. Това беше отличен компромис, защото тя беше образован и умен човек, който зае мястото на ректор по възможно най-съответния начин. Този компромис беше подпрян от коригиращи го действия, така че в един момент НБУ стана адекват на обществото на прехода и пое по пътя на закрепването и успеха. Не казвам, че този адекват не е нещо временно. Но така се строи – посредством работни модели, които лека-полека поемат по пътя, който прави от тях действителни общества.

Разгърнатата демокрация е нещо прекрасно. За да се разгърне обаче отначало са й нужни хора, които да се нарекат десни и леви. После следва другото нужно – да станат такива. Добре знаем, че нашите леви само се наричат така, а всъщност са всякакви с желанието да бъдат някакви по-горе над масата на останалите долу обикновени. Така беше по времето на социалистическата олигархия, такъв е духът в БСП и днес. Но знаем също, че и нашите десни поради липсата на обществената основа, унищожена от осъществявалата безредния ред толкова десетилетия партия, са по-скоро все още нарекли се, отколкото такива, водени повече от идеи, спомени и различавания и по-малко от действителното дясно.

Дали може да има истинско дясно в България? Може. Някога, макар също в затруднен ход, то е започнало да става, спряла го е промяната в 1945 година. Но спряното може да се събуди - и поради примера на Европейския съюз, и поради вече започналото на границата на 20-и и 21-и век обществено устрояване. Да, но истинското дясно се случва по-реално, ако младите живеят и се формират в по-малки цялостно устроени обществени места. Обществото се строи не само отвън с примери, и не само отгоре със закони и държавен ред, но и отдолу с малки общества, в които дясното се усвоява като начин на живот.

Така че другите въпроси, които повдигна пред мен и свързаните с мен хора моето опетняване, са по-лесни и за отговаряне, и за практическо решаване. По-трудният въпрос е нуждата от такова разбиране на продължилия десетилетия безреден ред в България, което да позволи да се отървем от остатъците му по-скоро. Въпросът е труден и поради много други причини, но и поради опростяващата наклонност бавно оформящият се в страната ни съвременен либерално-демократичен ред да се представя за абсолютно светъл по същия начин и със същата реторика, с която се говореше за комунизма.

Лъжата в случая е в опростеното говорене. Докато лъжата в комунизма не е от говоренето, а от самия комунизъм. Тя извира и от многото реални подмени на едно с друго, към които комунизмът подтиква, но и от дълбината на лъжовното интелектуално усилие и вяра, подхранвани от него, че цялото може да се построи докрай и че построеното може да се различи изцяло от онова, което го е предхождало. Оттук и мизерното обществено последствие, че обявеното равенство се оказа не само грубо неравно, но и държавно престъпно. Безредният ред на комунистическата държава породи несравнимо по-голяма престъпност от тази, с която се справяше. При това не само я породи, но я и препредаде в дълги вълни към последвалото време.

Борбата с вълните е ясна. Всеки участва с това, което може. Като интелектуалец и достатъчно възрастен аз имам задачата, с която започнах – да помогна да не се заблуждаваме, че истината е една и пределно ясна, и да разберем, че както мисленето, така и живеенето са протичания, в които простото и сложното се свързват в много комбинации в хода на безброй постигания. Те, разбира се, се пръскат. Добре е обаче и да преминават към едно или друго по-голямо постигане, в което всеки от нас да изпитва двойната радост – че се усилва от многото други хора, с които е заедно, но и че всички се нуждаят от това той да бъде именно този, който е. Такава е моята мислителна формула за обществото с по-добър ред
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=174752&srcpos=16#msgs

Активен
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #19 -: Януари 15, 2011, 19:00 »

И проф. Богдан Богданов не се извини, че е доносничил за ДС

Източник: Свободата.ком

Основателят на Нов български университет и дългогодишен шеф на Фондация „Отворено общество“, както и посланик в Гърция в края на миналия век, проф. Богдан Богданов, даде свое обяснение за принадлежността си към ДС в дълго самовъзхваляващо изложение в личния си блог. От обяснението става ясно, че професорът не се разкайва за миналото си, нито за това, че го е премълчавал в продължение на 20 години, бидейки от страната на „дясната“ и „демократична“ опозиция на тоталитарното минало. В доста заплетените си философски разсъждения по темата Богданов обосновава агентурното си минало най-вече с необходимия разумен компромис, който по-късно проявявал и като ръководител в Нов български университет.

В изложението си професорът нарича самия себе си в прав текст „честен“ и „умен“, след което разказва как е бил подведен от партията и службите на зрелите 38 години.

Цялото изложение, което е с голям обем, е изпълнено с философски размишления за безредието и реда, за миналото и настоящето, за тоталитарната държава и комунистическата върхушка, дори и за изнесените капитали зад граница, но няма нито една точна и ясна оценка на автора относно принадлежността му към ДС, която е продължила повече от 10 години.

Текстът на Богданов е изпълнен с антикомунистически патос, въпреки че авторът е служил на комунизма чрез най-отвратителното му оръжие – политическата полиция, а унищоженото му досие говори, че в края на режима тогавашната власт е имала специални планове за неговото бъдеще. С унищожени досиета и дори с унищожени картончета за принадлежност се оказаха много ключови фигури на антикомунистическата опозиция, която по-късно прерасна в движение и партия СДС.

С отказа си да пробелматизира принадлежността си към ДС, както и двадесетгодишното прикриване на този факт, проф. Богданов се нареди в дългата редица от неразкаяли се „демократи-ченгета“, които представителите на „синия“ политическия елит обикновено делят на „наши“ и „ваши“. По тази цинична политическа логика на т.нар. демократи Първанов е лош, а проф. Богданов „добър“, Кеворкян е доносник, а Иво Инджев – доблестен гражданин, „червените“ агенти на ДС разкривани, а „сините“ реактивирани.

Най-тъжното в случая с проф. Богданов, както преди с покойната Вера Мутафчиева и писателя Георги Данаилов обаче е, че тяхната принадлежност към ДС не предизвика широка обществена дискусия за ценностите на българското общество, така както в Германия принадлежността на писателя Гюнтер Грас към СС събуди дълга и остра обществена полемика.

Опитът за самооправдание на проф. Богданов определено няма да отприщи разговор и този път, което показва, че България все още не е скъсала с тоталитарното си минало.

http://www.eurochicago.com/2011/01/i-prof-bogdan-bogdanov-ne-se-izvini-tche-e-donosnitchil-za-ds/
Активен
Fanna
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #20 -: Януари 20, 2011, 22:24 »

Попадна ми една брошура, издание на BSTU, германската институция, която съхранява и изследва архивите на Щази.
С блогодарност към Анамари за подкрепата й при превода, публикувам тук част от "бисерите".

"Konjak, Deutsche Vita und der normale Hahn
Kurios und makaber - Die Redegewandtheit des MfS
Коняк, дойче вита и нормалния петел
Куриозно и зловещо – красноречието на Щази

Das MfS steht für Repression, Überwachung und Verfolgung. Es steht für menschenverachtende Mittel und Methoden bei der Durchsetzung der Machtinteressen der SED.
Allein in der Außenstelle Halle liegen über 7.000 lfm Unterlagen, die Auskunft darüber geben, welchen zum Teil vernichtende Einfluss das MfS auf das Leben von Menschen haben konnte.
Aus diesen Unterlagen stammen die gesammelten Stilblüten. Selbst eine Sammlung unfreiwilligen Humors von MfS-Mitarbeitern wie die vorliegende, täuscht nicht über den Charakter der Geheimpolizei hinweg, in deren „Mittelpunkt der Mensch stand“. Auch und gerade in diesen Stilblüten zeigt sich, wie weit das MfS in die Privatsphäre der Menschen eindrang, um eigene und- als „Schild und Schwert“ - Interessen der Herrschaftspartei SED zu bedienen. Bei aller „Komik“ bleibt die Einsicht in die menschenverachtende Tätigkeit des MfS deutlich.
Щази=Държавна сигурност означава репресии, наблюдение и преследване. Символ е за унизителни за човека средства и методи, с които се налага властта на ГСП.
Само в Управлението на град Хале са запазени над 7.000 метра документи, които съдържат информация за това колко унищожително въздействие е упражнявала често Щази върху хората.
От тези документи са извадени подбраните езикови „бисери”. Сама по себе си една сбирка от недоброволен хумор на сътрудниците на Щази като настоящата не може да заблуди за  характера на тайната полиция, в чийто „център е стоял човекът” . Даже точно от тези стилни “бисери” се вижда колко дълбоко е навлизала Щази в личната сфера, за да обслужва собствените си интереси и като “щит и меч”-  и интересите на господстващата ГСП. При цялата комичност остава ясно прозрението за човеконенавистната дейност на Министерството за Държавна сигурност.  

Aus Berichten Inoffizieller Mitarbeiter
Из доклади на неофициални сътрудници

Neue Probleme in ihrem Aufgabengebiet begreift sie sehr schnell und wendet diese dann auch an... Sie ist nicht schwatzhafter als andere Frauen.
Тя схваща много бързо нови проблеми и ги прилага в работата си... Тя не е по-бъбрива от другите жени.
-
Mit ihm haben wir einen Leiter erhalten, der in seiner Führungs- und Leitungstätigkeit äußerst zurückhaltend ist. Offen gesagt, von Leitungstätigkeit keine Spur.
Новият ни ръководител е изключително въздържан във водещата си и направляваща роля. Честно казано, няма признак за ръководна дейност.
-
Es erfolgte keine Kontrolle beim Passieren des Ein- und Ausganges, weil dort eine zivile Bewachungskraft eingesetzt war, die weitestgehend des Lesen und Schreibens unkundig ist und die sich nicht nach der Uhr richten kann. Deshalb wurde von den Werktätigen der Betriebsausweis  nicht gezeigt.
Не се извършваше контрол при преминаване на входа и изхода, защото там беше назначена цивилна охрана, която общо взето не може да чете и да пише и да се ориентира по часовник. Затова работниците не си показваха фабричната си карта.
-
Als stellvertretende Leiterin des Standesamtes ist sie für die Vorbereitung und Durchführung der Eheschließungen verantwortlich. Sie versteht sich in Ausübung dieser Funktion als Beauftragte der Arbeiterklasse und löst deshalb ihre Aufgaben stets von klassenmäßigen Standpunkt aus.
Като зам.началник на Гражданското отделение тя е отговорна за подготовката и провеждането на бракосъчетанията. Тя осъзнава тази функция като задача, възложена от работническата класа и затова винаги изпълнява задачите си от класовата позиция.
-
Die Frau hat 6 Kinder und alle sind von einem anderen Mann. Sie ist eine sehr leichte Frau.
Жената има 6 деца и всички те са от друг мъж. Тя е много лека жена.
-

Ihre erste Ehe wurde bereits nach einem halben Jahr wieder geschieden. Grund für die Scheidung war, dass ihrem damaligen Ehemann ihr Gesicht nicht mehr gefiel.
Първият й брак беше разтрогнат само след половин година. Причина за развода беше, че на тогавашния й съпруг  не му харесваше лицето й повече.
-
Sie legt bei ihren Männerbekanntschaften Wert darauf, dass sie zumindest etwas Bildung haben, sich anständig benehmen und gut gekleidet sind.
При запознанствата си с мъже тя държи на това поне да имат някакво образование, да се държат прилично и да се обличат добре.
-
Bei dieser Person handelt es sich um einen kubanischen Staatsbürger, der in Kuba geboren wurde.
При тази личност става въпрос за един кубински гражданин, който е роден в Куба.
-
Zu der Festigung des Bewusstseins der Werktätigen wurden zwei rechtspropagandistische Großveranstaltungen durchgeführt .
За укрепване съзнанието на трудещите се бяха проведени два големи дяснопропагандни(?) митинги. (игра на думи дясно=право бел. прев.)
-
H. führt ein sehr harmonisches Eheleben. Frauen und Alkohol steht er ablehnend gegenüber.
Х. води много хармоничен брачен живот. Той е настроен отрицателно към жените и алкохола.
-
Er ist verheiratet und hat zwei Kinder: 2 Töchter und 1 Sohn.
Той е женен и има две деца: 2 дъщери и 1 син.
-
Es ist von beiden Ehepartner geplant, auch mal gemeinsam einen Antrag auf Besuchsreise einzureichen, spätestens aber zu den Zeitpunkt, wenn die Mutter der Frau R stirbt. Allerdings machen sie sich hier wenig Hoffnung.
Двамата съпрузи кроят планове да подадат едновременно заявления за посещение на роднини (в ГФР бел.прев.), но най-късно по времето, когата умре майката на г-жа Р.. Но не им се вярва, че това ще стане.
-

Während seiner Tätigkeit im Bereich der Entwicklungsabteilung ist der Kandidat hin und wieder im angerauschten Zustand zur Arbeit gekommen – was als Überbleibsel der Gewohnheiten aus der Studienzeit angesehen wird.
По време на дейността му в изследователския отдел кандидатът  отвреме-навреме е идвал на работа в пияно състояние, което се отдава на навици от студентските години.
-
-
Sie hat einen Angehörigen der Bundeswehr geheiratet. Herr K. war eigentlich dagegen. Er wollte was Studiertes für seine Tochter haben.
Тя се омъжи за един военен от Бундесвера. Г-н К. беше всъщност против. Той желаеше нещо образовано за дъщеря си.
-
Am meisten wurde bemängelt, dass Jugendliche eingeladen wurden, die überhaupt keine Einladung hatten.
Най-много се критикуваше това, че бяха поканени младежи, които изобщо нямаха покани.
-
Der Werkleiter ist in seinem Verhalten verändert. Er benutzt für die Kollegen keine Bezeichnung aus dem Tierreich mehr.
Ръководителят на предприятието си е променил държанието. Той вече не употребява за колегите наименования от животинския свят.
-
Die Ehe der Eltern des Genannten wurde bereits im Kindesalter geschieden.
Бракът на родителите на споменатия е бил разтрогнат още в детска възраст.
-
Er hat keinerlei Bindung mehr zur Arbeiterklasse und ging dieser auch aus dem Wege.
Той няма вече никаква връзка с работническата класа и страни от пътя й.
-
Aufgrund seiner loyalen Einstellung zur DDR wird seine Reise in die BRD vom ABV nicht befürwortet.
Поради неговото лоялно отношение към ГДР  отговорният за района милиционер няма да даде съгласие за пътуване до ГФР.
-
Der Bürger ist Mitglied der Deutsch-Sowjetischen-Freundschaft und des DTSB, jedoch nicht vorbestraft. Bei Frauen in seiner Umgebung ist er nicht sehr beliebt, da er sich mit fremden Frauen abgibt.
Гражданинът е член на Съюза за немско-съветска дружба и на Спортния съюз на ГДР, при все това той не е осъждан. Не е обичан много от жените около себе си, защото залита по връзки с чужди жени.
-
Der Täter hat auf dem Heimweg einen Pkw missbraucht.
По пътя си за вкъщи престъпникът изнасили (злоупотреби с) една лека кола.
-
Die gestohlenen Hühner waren Zwerghühner, nur der Hahn war normal.
Откраднатите кокошки бяха кокшки-джуджета, само петелът беше нормален.
-
Der Täter begann mit der Geschädigten im Oktober 1985 auf der Haustreppe den Geschlechtsverkehr, welcher erst im Frühjahr 1986 beendet war.
През октомври 1985 престъпникът започва на стълбището с пострадалата полово сношение, което е привършило чак през пролетта на 1986.
-
Etwa vor 5 Jahren feierte A. in seinem PKW Moskwitsch mit einem Unbekannten und 2 Frauen eine Schnapsparty und sie schliefen auch anschließend im PKW ein. Gründe für die umständliche Feier wurden nicht bekannt.
Преди около 5 години А. се черпи и весели в леката си кола Москвич с един непознат и 2 жени и накрая те заспиват в колата. Причините за това неудобно празненство не се изясниха.
-
T. liebt lange Haare, schöne Frauen und hat einen Hang zu Bestialen.
Т. обича дълги коси, хубави жени и има склонност към чудовища.
-
Alkoholische Getränke nimmt er selten zu sich – bis zu 4 Glas am Abend.
Той посяга рядко към алкохолни напитки – до 4 чаши на вечер.
-

Aus einem Bericht eines IMs über seinen Urlaub in Ungarn:
„Dann bin ich in Richtung Prag weitergefahren. Auf der Autobahn habe ich angehalten und übernachtet.“
„Der Trabant nahm Kontakt auf mit dem in der unmittelbaren Nähe stehenden Wohnanhänger aus der BRD. Auf dem Zeltplatz war noch ein Lada mit Wohnanhänger. Dieser hatte ebenfalls mit den BRD-Fahrzeugen Kontakt.
Из един доклад на неофициален доносник за почивката му в Унгария:
“След което продължих по пътя за Прага. Спрях на аутобана и пренощувах.”
“Трабантът направи контакт със стоящата непосредствено до него каравана от ГФР. На къмпинга имаше и една Лада с каравана. Тази също имаше контакт с превозните средства от ГФР.”
-
Es ist bekannt, dass es dem Kollegen T. leicht fällt, Verbindungen mit Frauen aufzunehmen. Aufgrund einer ersten Aussprache mit der Betriebsleitung hat der Kollege T. die Lehren gezogen und hat diese Schwächen bisher hundertprozentig beseitigt.
Знае се, че колегата Т. се сближава лесно с жени. Въз основа на един сериозен разговор с управлението на завода колегата Т. се поучи и ликвидира стопроцентово тези слабости.
-
In letzter Zeit wurden einige West-PKW vor dem Grundstück aufgefunden. Nach 4-5 Stunden waren diese West-PKW wieder verschwunden.
В последно време пред парцела бяха открити няколко западни лични превозни средства. След 4-5 часа тези западни превозни средства изчезнаха отново.
-
Er wird sehr häufig mit seiner Freundin und seinem Kind im Wohngebiet gesehen. Die Art und Weise des Umgangs mit seiner Freundin in der Öffentlichkeit lässt eindeutig die Schlussfolgerung zu, dass es sich um ein Intimverhältnis handelt.
Той е забелязван често в жилищния комплекс заедно с приятелката си и детето си. Начинът, по който той се отнася към приятелката си на обществени места, дава повод за еднозначното заключение, че става въпрос за интимна връзка.
-
Ich halte ihn für einen Alkoholiker, über seine sonstigen politischen Einstеllungen ist mir nichts bekannt.
Аз го смятам за алкохолик, за другите му политически убеждения не ми е известно нищо.
-
Er hat eine charakterliche Schwäche, in dem er dem Alkohol leicht zugänglich ist.
Той има една характерна слабост да е леко достъпен за алкохола.
-
Die Interessensgebiete meiner Tante und meines Onkels sind gar nichts. Da mein Onkel ein starker Alkoholiker ist. Sein Interesse besteht darin, dass er viel Alkohol trinkt. Meine Tante ist gesundheitlich nicht so sehr gut auf der Höhe und sie hat auch kein Interessensgebiet.
Моите леля и чичо нямат никакви интереси. Тъй като чичо ми е алкохолик в напреднал стадий. Неговият интерес се състои в това да пие много алкохол. Леля ми не е много добре със здравето, тя също няма никакви интереси.
-
Die Bewerberin ist kirchlich nicht gebunden und hat seit ihrer Taufe keine kirchliche Veranstaltung mehr besucht.
Кандидатката не е свързана с църквата и от кръщавката си не е ходила на нито едно черковно представление.
-
С. ist ein lustiger Mensch, der sich dem Leben anzupassen versteht und alle Schönheiten auch auskostet. Er raucht, trinkt und geht auch gern Gesellschaften nach.
Ц. е весел човек, който знае как да се нагоди към живота и да се наслади на всички хубави неща. Той пуши, пие и често е в компании.
-
Der Vater des W ist seit 1964 gestorben.
Бащата на В. от 1964 е починал.
-
Mir ist bekannt, dass im Sekretariat des Studio Halle eine Sekretärin arbeitet, die sehr leicht ist. Sie hatte mit dem VP-Angehörigen P. ein Verhältnis.
Известно ми е, че в Секретариата на Студио Хале работи една секретарка, която е с много леко поведение. Тя е имала връзка с един служител на Народната милиция.
-
Einschätzungen der Inoffiziellen Mitarbeiter durch ihren Führungsoffizier
Оценки за неофициални доносници от техните водещи офицери

Eine Schwäche der Quelle wurde bisher festgestellt und zwar ist er in der Lage zu vielen Personen Kontakt aufzunehmen und er hat auch viele Kontakte, doch er kann sich die Namen schlecht merken.
Досега е забелязана една слабост на източника и тя се състои в това, че той е в състояние да създава контакти с много хора и действително има много контакти, но трудно помни имена.
-
Obwohl er körperlich athletisch gebaut ist, ist eine weitere Charaktereigenschaft die Feigheit.
Въпреки че физически е много атлетично сложен, друга негова черта от характера му е неговата пъзливост.
-
Operativ interessante Merkmale des IM: Der IMS ist ein Frauentyp.
Оперативно интересни особености на неофициалния доносник: Той е женкар.
-
Betrifft IKMR „Klaus Feldmann“
Nach einem Arztbesuch in der Poliklinik Hettstedt wurde mit ihm ein Kurztreff durchgeführt. IKMR berichtete, dass er bereits vor dem XI. Parteitag krankgeschrieben worden ist (Leiden an der Wirbelsäule und Rückrad).
Отнася се до неофициалния криминално-полицейски доносник от кръга на престъпниците ”Клаус Фелдман”
След едно посещение в поликлиниката в Хетщедт с него беше проведена кратка среща. Той докладва, че в периода преди 11. Партиен конгрес вече е бил в болнични (болки в гръбначния стълб и кръста).
-
Der IM widmete sich oft den Kontakten zum weiblichen Geschlecht.
Доносникът се отдаваше често на контактите с женския пол.
-
Durch ihre enge Verbundenheit mit der Arbeiterklasse ist auch ihr Privatleben fortschrittlich gestaltet.
Поради нейната свързаност с работническата класа и личният й живот също е прогресивно оформен.
-
Im Umgang mit Menschen verfügt der IM über ein großes Talent, besonders bei weiblichen Personen. Dabei wurden oft undurchsichtige Dinge geklärt.
Um die Arbeit des Feindes noch besser zu verstehen, wird dem GI(Geheimer Informator) empfohlen, besonders solche Kriminalromane zu lesen, wie: Kaffe Schwalbe, Das Wespennest, Die goldenen 4 und Der Messingknopf.
В обноските с хора неофициалният доносник притежава голям талант, особено при лица от женски пол. В такива случаи често бяха изяснявани непроницаеми неща. За да разбере още по-добре работата на врага, на тайния доносник се препоръчва да прочете криминалните романи като: Кафене Лястовица, Гнездо на оси, Златните 4 и Месинговото копче.
-
Obwohl er oft und viel redet, kann man ihn als schweigsamen Menschen betrachten.
Въпреки че той говори често и много, за него може да се каже , че е мълчалив човек.
-
Zu bemerken wäre, dass er hin und wieder zum Alkohol sprach.
Трябва да се отбележи, че той отвреме-навреме си говореше с алкохола.
-
Er kann in Menschen eindringen und sich an ihnen anpassen.
Той може да проникне в хората и да се нагоди към тях.
-
Zum Alkohol und zum weiblichen Geschlecht hat er bisher eine gute Haltung gezeigt.
Към алкохола и към женския пол досега е показал добро отношение.
-
Er ist in der Hundesparte organisiert, obwohl er zur Zeit keinen Hund hat. Alkoholprobleme soll er nicht geben. Das Bier holt er öffentlich im Körbchen.
Той е член на Дружеството на кучето, въпреки че в момента не притежава куче. Като че ли няма алкохолни проблеми. Бирата си я носи открито в кошче.
-
Aus einen IM-Bericht vom Oktober 1989:
Erst wenn wir durch harte Arbeit einen attraktiven Sozialismus geschaffen haben, werden die Züge der Bundesbahn mit den vielen bundesdeutschen Übersiedler bei uns begrüßen können.
Из доклад на неофициален доносник от октомври 1989:
Чак когато с усилен труд сме построили един привлекателен социализъм, ще посрещаме влакове от ГФР, пълни с преселници от Запад.
-
Überschrift einer operativen Information:
Übersicht über die im Verantwortungsbereich aufhältigen Ausländer und andere potentielle Gewalttäter.
Заглавие на един оперативен донос:
Преглед на пребиваващите в наблюдавания район чужденци и други потенциални побойници.
-
Sie führen eine harmonische Ehe. Die Eheverhältnisse entsprächen den Prinzipien der sozialistischen Moral uns Ethik.
Те имат хармоничен брак. Семейните отношения отговарят на  принципите на социалистическия морал и етика.
-
Anforderung von 40M Operativgeld für ein Präsent zum Geburtstag der Inhaberin einer konspirativen Wohnung = 1 Kittelschürze.
Заявка за 40 марки оперативни пари за подарък за рожден ден на една притежателка на конспиративно жилище = 1 работна престилка (от дедерон бел.прев).
-
Kampfaufgabe der Genossin O.: Zweimalige Reinigung aller Fenster im Objekt der KD Halle-Neustadt im Jahre 1985
Бойна задача на другарката О.: Двукратно почистване на всички прозорци в обекта на Околийското управление Хале-Нойщадт през 1985
-
Qualifikationsmerkmal einer Reinigungskraft einer Kreisdienststelle:
Erwerb umfangreicher Kenntnisse der grundlegenden Beschlüsse und Dokumente der Partei sowie der aktuellen Klassenkampfsituation.
Квалификационни белези за чистачка в околийско управление:
Усвояване на обширни познания на основните решения и документи на Партията, както и на актуалната ситуация на класовата борба.
-
Seine Ehe ist frei von ehelichen Problemen. Seine Frau ist seit vielen Jahren in nervenärztlichen Behandlung.
В брака му няма семейни проблеми. Съпругата му от много години е на лечение при психиатър.
-
Der Kandidat ist Mitglied des FDGB und der Konsum.
Кандидатъг е член на Профсъюза и на Кооперацията.
-
Sonstiges
Parole des XI. Parteitages 1986 :
« Glück und Wohlstand der Jugend, Gesundheit und Schaffenskraft den Älteren. »
Разни
Лозунг на 11. Партиен конгрес 1986:
“Щастие и благоденствие за младежта, здраве и творчески сили за възрастните.”
-
Anfang 1967 konfrontierte Erich Mielke die Delegierten der HVA in der ihm eigenen Weise mit seinen Gedanken zur bevorstehenden Anschaffung moderner Computer im MfS: „...Die Sache ist nämlich so: wenn wir erst anfangen mit dem Komputer und wenn dann einer dran sitzt, Genossen, der alles herausdrücken kann, dann muß das schon ein treu ergebener Mensch sein, der muß - wir wollen hier nicht überheblich sein- noch besser sein als Markus Wolf, Heidenreich und ich vielleicht auch und mancher andere und Genosse Fruck. Das muß er!“
В началото на 1967 Ерих Милке споделя пред представители на Главното управление на Министерството мислите си по повод предстоящото снабдяване на Министерството с модерни компютри: “...Значи става дума за следното: когато се захванем с компютъра и когато някой седне на него, другари, който може всичко да изпечата, то той трябва да е верен и предан човек, той трябва –  тук не искам да съм високомерен - да е още по-добър от Маркус Волф, Хайденрайх и от мен може би и от някои друг и другаря Фрук. Това трябва да е той!”
-
aus dem Referat Mielkes aus der zentralen Dienstkonferenz 1982, “Dazu kommt, dass nicht wenige operative Mitarbeiter seit Jahren keinen Vorgang bearbeitet haben bzw. nicht in die Vorgangsarbeit einbezogen werden. Das ist für einen Tschekisten ein uninteressantes, leeres Leben.“
Из реферат на Милке пред централна конференция на Щази 1982, “При това не малко оперативни сътрудници от години не са работили по оперативни дела или не са били включени в оперативната работа. Това за един чекист е безинтересен, празен живот.”
-
Bei der Postkontrolle von Paketsendungen aus der BRD wurde eine Postsendung als sprengstoffverdächtig eingestuft. Im Paket befanden sich nichtidentifizierbare, metallische Gegenstände sowie Elektrokabel.
Dieses Paket wurde auf den Handgranatenwurfstand der NVA Übungsgelände Franzigmark gebracht.
Es waren die Mitarbeiter der Abteilung IX, der Abteilung M sowie der medizinische Dienst mit Sankra im Einsatz.
Inhalt des Paketes waren: eine Konservenbüchse und eine Leselampe mit Porzellanfassung mit 3-adrigen Anschlusskabel.
При контрол на пощенски пратки от ГФР един колет е бил заподозрян за взривно устройство. В пакета се намирали неразпознати метални предмети и електрически кабел. Този пакет е бил транспортиран до тренировъчна площадка за ръчни гранати на армията. В операцията са участвали сътрудници от отдел 11 и отдел М на Щази, също медицинска помощ и санитарна кола.
Съдържанието на пакета било: една консервна кутия и една нощна лампа с порцеланова фасунга и 3-полеви кабел.
-
Geständnis eines DDR Bürgers zu hetzerischen Äußerungen
Geständnis  Halle, den 15.12.1961
Am 04.12.1961 habe ich im Kreise meiner Kollegen folgendes Hetzgedicht verbreitet:
Gebet eines DDR – Bürgers
Lieber Gott, mach mich blind,
dass ich die Mauer nicht find.

Lieber Gott, mach mich taub,
dass ich nicht den RIAS glaub.

Lieber Gott, mach mich stumm,
dass ich nicht ins Zuchthaus kumm.

Bin ich taub, stumm und blind,
bin ich Ulbricht´s liebstes Kind.

Признание на един гражданин на ГДР за подбудителски изказвания.
Признание            
Хале, 15.12.1961
На 04.12.1961 разпространих между колеги следното подбудителско стихотворение:

Молитва на гражданин на ГДР

Мили Боже, ослепи ме,
Стената да не намеря.

Мили Боже, оглуши ме,
На РИАС да не повярвам .

Мили Боже, онеми ме,
В затвора да не влезна.

Ако съм глух, ням и сляп,
Ще съм на Улбрихт любимо дете.
(Бел.прев. РИАС е Американска радиостанция в Берлин)
-
Aus einer Eingabe an den Minister Erich Mielke:
„Und was der Gipfel ist, in meinem Betrieb ist ein Bild von Erich Honecker, unserem Staatsratsvorsitzenden. Als ich anfing im Betrieb, brannte dieses Bild mit Beleuchtung, aber seit 11/2 Monaten ist das Licht aus. Nun frage ich, welcher Drecklöffel, Abschaum bzw. Arbeiterverräter maßt sich an, Erich Honecker das licht auszuknipsen. Ich erwarte von Ihnen, Herr Minister, dass dagegen etwas unternommen wird.
Mit freundlichen Gruß, Hochachtungsvoll, mit sozialistischem Gruß
......“
Из една жалба до министър Ерих Милке:
“И върхът на всичко е един портрет в моето предприятие на Ерих Хонекер, нашия председател на Държавния съвет. Когато дойдох на работа в предприятието, портретът беше осветен, но от месец и половина светлината е изгасена. Сега се питам коя мръсна лъжица, помия, така да се каже, предател на работническата класа се осмелява да щракне осветлението на Ерих Хонекер. Аз очаквам от Вас, г-н Министър, да предприемете нещо срещу това.
С приятелски поздрав, с дълбоко уважение, със социалистически поздрав
......”

Inhalt, Ausdruck und Rechtsschreibung wurden aus den Akten des MfS übernommen.
Съдържание, израз и правопис са взети от Архива на Мин. на държавната сигурност (ГДР)"
Активен
Fanna
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #21 -: Февруари 06, 2011, 16:20 »

http://desebg.com/

Цитат
Желая, когато младите хора отворят страницата на историята, да има откъде да запълнят белите петна от епохата на комунизма в България. Едно от тези петна е истината за Държавна сигурност, нейната дейност и ролята й на репресивен апарат на Българската комунистическа партия.

Желая, когато българите се обръщат към недалечното минало, да знаят няколко безспорни факта, които все още не са изписани ясно в историята и не се казват на висок глас. А именно:

БКП установява едноличен режим в България с помощта на Съветската армия и Сталин чрез убийства без съд и присъди, скалъпени съдебни процеси срещу опозицията, заточения в лагери, изселвания на хиляди семейства от домовете им.

Христо Христов е разследващ журналист и изследовател с 21-годишен професионален опит. Журналистическата си кариера започва през октомври 1990 г. във в. „Демокрация” като репортер. В периода 1991-1997 г. е съдебен репортер, като отразява водените по това време следствени и съдебни дела за престъпленията при комунизма. През 1997 г. оглавява отдел „Вътрешна информация”, а през 2000 г. е специален кореспондент в „Демокрация”.

В периода 2001-2009 г. е разследващ журналист във в. „Дневник”. В него публикува разследвания и анализи по проблемите на достъпа до архивите на бившата Държавна сигурност, организираната престъпност, работата на МВР и специалните служби.
  През 2010 г. отразява темата за досиетата в блога „Досиета” в  сайта на в. „Капитал”.

През януари 2011 г. основава независимия специализиран сайт „Държавна сигурност.com”.

През декември 2002 г. специализира в британския в. „Гардиън”, а през април 2004 г. в Международния център по журналистика във Вашингтон, САЩ.

Работа със съдебни архиви за престъпления на комунизма

Отличаващото при Христо Христов е, че той работи със съдебни архиви, обект на които са различни престъпления на комунизма и до които други изследователи или историци не са имали достъп. По този начин той прави обществено достъпни редица документални факти от комунистическото минало, които отсъстват в другите държавни архиви.
продължава>

Активен
ixland
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 35

Профил
« Отговор #22 -: Февруари 06, 2011, 17:37 »

http://www.blitz.bg/news/article/98503

Петър Бояджиев: Първанов държи всички политици в шах, защото знае чии са парите в офшорките
3 февруари 2011, 21:47

София, България

Петър Бояджиев е роден на 3 юли 1947 г. в Шумен. След казармата е приет да учи математика в Софийския университет. Държавна сигурност го поставя под наблюдение и го задържат на 15 август 1968 г. – малко преди нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия. Предлагат му да сътрудничи на комунистическите спецслужби, като замине във Франция и проникне в емигрантските среди. Бояджиев отказва. Спретват на него и на приятеля му Алфред Фосколо шумен процес за шпионаж. Осъден е на 12 години затвор при строг режим. Разбирайки това, майка му изразява негодуванието си и е затворена в психиатрична клиника, където няколко месеца по-късно слага край на живота си.

Петър Бояджиев е изпратен в политическия отряд на Старозагорския затвор и изпитва на гърба си целия арсенал от физически и психически методи за натиск на репресивната машина. Освободен е след изтичане на наказанието му на 3 май 1978 г. Бояджиев минава в нелегалност и през август същата година с риск за живота си бяга във Франция, където живее и досега.

- Архивите на ДС не се разкриха навреме и вече 22 години след промените всичко обясняваме с митичната Държавна сигурност. Дали наистина е така, г-н Бояджиев?
- За това има основания! Шесто управление са божи кравички в сравнение с Първо. Те затова ги хвърлиха на кучетата след промените, защото парите бяха в Първо! Как сега Първанов държи толкова много хора в шах и ги кара да пеят, както си иска - чрез офшорките! Кой има информация за парите, които влизат в офшорните зони на името на Иван Костов и Стефан Софиянски,  да кажем - Първо главно на ДС или Националната разузнавателна служба /НРС/, която е на подчинение на президента. Над нея няма никакъв друг контрол. НРС изпълнява задачи, които й поставя президентът. А около службата е тази общност от “разузнавачи” като Димо Станков, които се правят на големи и искат да продължат да лъжат историята.

А страхът от Първо главно на ДС е голям! Срещам се в Брюксел с Йоан Костадинов, когато беше кмет на Бургас. Вечеряме в един ресторант, приятели сме, нищо политическо не сме говорили. По едно време той пребледня и вика: “Петьо, онзи отсреща е от Първо! Той мен следи!” Дори не казва от НРС-то, а от Първо! Каква психоза!

- А има ли наистина основание за такава психоза?

- Просто има две Българии! Една легална и една нелегална, която се опитва да кадрува. Тя преди 10 ноември 1989 г. беше легалната България, но събитията я принудиха да мине в нелегалност. Нелегалната България се контролира от бившата Държавна сигурност! Президентската власт никога не е принадлежала към легалната България. Това, което се вижда на повърхността, е формално. Под повърхността кипи дейност. Както каза Татяна Дончева: “Там има голям ресурс”. Да, има ресурс, който не е разписан в Конституцията, и той е част от нелегалната България. Това е ресурсът на Първо главно на ДС - огромни структури, цялата външна търговия, цялата информация беше там!

- И вие ли твърдите, че главата на Октопода е там?
- Главата на организираната престъпност и на високото ниво на корупция в България винаги е била в президентството – независимо кой е бил президентът! Не президентът е главата, той е подставено, зависимо лице. Всички български президенти досега са били подставени лица. И Желю Желев, и Петър Стоянов, и Георги Първанов – независимо от цвета.

Ще дам един пример. Когато беше Петър Стоянов президент, разбрах по мои канали, че една служителка от деловодството на президентството всяка вечер изнася маса документи в чантата си. Научавам, че неин кръстник е ген. Боян Велинов от Шесто управление на ДС.

Поисках среща с президента. Казвам му: “Петре, тази и тази жена изнася документация от деловодството ти!” Петър Стоянов ме гледа и вика: “От Министерския съвет ми я пробутаха!” Тоест Иван Костов е виновен, не той! Викам: “Е, добре, знаеш вече, трябва да вземеш мерки!” Отидох си. Единственият резултат от тази среща беше, че Петър Стоянов ме намрази много. Жената не беше уволнена и продължи да вади документите!

- Какво представлява т.нар. нелегална България?
- Нелегалната България е конгломерат от кланове – няма един шеф. Който търси един шеф, няма да го намери. Властта след промените се разпадна на кланове. Всяко управление на ДС е един клан, помежду си те се конкурират и дори се убиват.

В началото имаше шеф и това беше Андрей Луканов.

Той беше координаторът. Сърцето на нелегалната България. След убийството му външното представителство на нелегалната България падна на гърба на Николай Добрев. Той тогава отиде до Русия и като се върна, рапортува на Благовест Сендов като председател на Народното събрание: “Надо менят команды!” /”Трябва да се сменя отборът!” - б. р. / И оттам нататък продължиха разговорите му с Костов, които Луканов беше започнал, и така нататък... Дойде Иван Костов на власт, изпълни си задълженията, зареди си парите в офшорните фирми и... сега гласува “въздържал се” на вота на доверие за правителството на Борисов! Това му е куплетът, който трябва да изпее!

- А къде е мястото в тази схема на хора като Алексей Петров, Яне Янев?

- Яне Янев трябва да го пазят сега много, защото тези от нелегалната България, които го употребяват, спокойно могат да преценят, че вече е износен, не им е нужен - и да го убият. А да кажат - ето, уби го правителството! Те са до такава степен перверзни!
Животът на Яне Янев трябва да бъде охраняван!
А симптоми на износване се забелязват - Яне Янев доста се е пооклюмал, плаче едва ли не...
И Яне Янев, и Алексей Петров са инструменти на нелегалната България! Тези от нелегалната България могат да похарчат и Алексей Петров!

- Споменахте преди малко Димо Станков. Какви разкрития за зам.-шефа на българското външно разузнаване на бившата Държавна сигурност сте направили?
- Потресен съм от последните документи, които намерих в Комисията за разкриване на архивите на ДС, от които излизат страшни неща, свързани с Димо Станков - бивш полковник от Държавна сигурност. В документ от 7 октомври 1985 г., когато Станков е началник на отдел 8 на Първо главно управление на ДС, той пише: “Възможни мероприятия във връзка със заболяването СПИН. На основата на съобщенията за това заболяване на Запад у нас също възникна идеята за провеждане на активни мероприятия, разобличаващи специалните органи на САЩ като първоизточник на болестта СПИН. Нашият първоначален замисъл беше да покажем Турция /предвид многобройните американски бази в страната и предвид характера на заболяването/ като един потенциално много опасен център на разпространяване и пренасяне на болестта от САЩ към други страни”. Този човек от българското външно разузнаване не се спира да манипулира по престъпен начин обществото за тази страшна болест!

По предложение на Димо Станков тогава се провежда активно мероприятие, в което се използват хомосексуалисти от Гърция, за да се докаже тази измислена теза. Целта е да се създадат антиамерикански настроения, като се разпространяват слухове, че там, където са разположени военни бази на Пентагона, повече се разпространява болестта СПИН. Така се създават фалшиви версии за произхода на СПИН. Извършва се престъпление към човечеството. Димо Станков е участвал съвсем съзнателно в тази престъпна манипулация... Тези документи сега се разсекретяват и всичко това става ясно.

- Научно-техническото разузнаване към ДС представлявало ли е истинска опасност за Запада?
- С отварянето на архивите на ДС става ясно колко тези хора са били нискограмотни, ограничени и изостанали в своето развитие. През 90-те години аз още смятах, че научно-техническото разузнаване на ДС може и да е било полезно с нещо на държавата. Но сега, след като излизат всички документи, става ясно, че това е една илюзия. С отварянето на архивите на ДС този мит се разбива на пух и прах. Ако това беше станало по-рано, щеше по-рано да се разбере от обществото какви неграмотници са били разузнавачите от ДС.

Това продължи и след промените. Когато през 1995-1996 година бях съветник на председателя на Народното събрание Благовест Сендов, секретните справки, които той получаваше от разузнаването с шеф Бриго Аспарухов, бяха извадки от “Труд” и “24 часа”! Казах на Благовест: “Тези се подиграват с теб! Пиши на Бриго едно писмо: ”Нямам нужда от тази информация, вестници и сам мога да си чета!”

Тулон – София,
Едно интервю на Валерия КАЛЧЕВА

http://www.blitz.bg/news/article/98503
Активен

...за да чуеш - трябва да мълчиш
S T B2
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 251

Профил
« Отговор #23 -: Февруари 06, 2011, 21:28 »

Иксланд, не мога да намеря за сериозно интервю на една журналистка, за която колегите и се шегуват, че е ПР-ът на мафията / и ТИМ.
  Това че интревюира хора, които се имат познанства с уважавани хора (Ф. Фосколо и П. Стоянов) не означава, че са капацитети или надеждни  анализатори. 
   Поне аз не мога да хвнана вяра на всеки избягал на запад откак видях цирка със земеделците на Ц. Барев.  А   и повечето хора от този форум едва ли са наивници.
    Забелязвам , че винаги като наближат избори и разни не особено изявени журналисти се сещат за разни   българи, които са далеч и в страни, които за повечето българи са като лиценз за честност. Франция например.  А просто се цели обосноваването на разни тези , настроения или "движения" и партии, които искат да наместят непознати хора с добър имидж в политическия живот.
    Все пак си позволявам да кажа, че човек когато не контактува често със страната, трудно се нагажда в политическият и живот и трудно разгадава подмолните интереси на политическия живот. Има и хора , които искат да са полезни или значими, но едно е да искаш, друго е да си....

Активен
Fanna
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #24 -: Февруари 10, 2011, 18:16 »

Цитат
ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА ОКУПИРАНИТЕ
ОТ СЪВЕТСКАТА АРМИЯ ИЗТОЧНОЕВРОПЕЙСКИ ДЪРЖАВИ

ИНСТРУКЦИЯ

за управлението на окупираните от Съветската армия източноевропейски държави
КАА/08.113 Москва, 2.VI.1947 г. НК/003 47

1. В сградата на посолството да не се приемат местни информатори. Срещите да се организират от наши специални служби на публични места. Посолството приема информации чрез специалните служби.

2. Да не се допуска контакт между нашата войска и цивилни лица от страната. Забраняват се посещения на местни лица от нашия офицерски състав, контакт на войници с местни жени или на войници с войници от страната и нашата войска.

3. Да се ускори ликвидирането на граждани, които участват в или симпатизират на партии и организации отпреди войната и възстановили се след нея без нашето съгласие. Да се използват за тази цел всички конфликти и недоразумения между тях, а също така и въоръжена опозиция.

4. В политическите репресии да се използват войници от армията (възстановена на наша територия) и след това да се ликвидират тези войници.

5. Да се ускори съединяването на всички социалистически партии в една – комунистическа, като всички водачи на тази партия да бъдат предварително утвърдени от органите на нашите специални служби.

6. Да се обединят всички младежки организации в една – комсомолска – с водачи, утвърдени от нашите служби. Преди обединяването да се ликвидират всички водачи на бивши юношески и младежки организации.

7. Делегатите на партийните конгреси да нямат мандат след конгреса. Да се елиминират делегатите, които са активни. За всеки следващ конгрес да се избират делегати, утвърдени от нашите служби.

8. Да се прави системно разследване на хора – добри организатори и специалисти, които са популярни. Тези хора да се привличат към нас, а ако откажат – да не се допускат до ръководни длъжности.

9. Да се организира – всички държавни служители, освен милиционери и миньори, да получават ниски заплати. Това специално да се отнася до здравните служби... съдебно-изпълнителските служби, просветата и културата.

10. Към всички органи на властта и всички значителни заводи да се включат хора, които сътрудничат на КГБ. Това да се осъществява без знанието на държавните местни власти.

11. Да се обърне внимание на печатната преса да не цитира сумарни количества и видове на стоки, които се изпращат в СССР. Да се посочва, че това е обменна търговия.

12. Местните власти да не издават на купувачите на земя, къщи и парцели нотариални актове, а актове за получаване.

13. Да се приложи такава специална икономическа политика към частното селско стопанство, че то да бъде с ниска производителност и неефективно. При втория етап да се започне колективизация на селското стопанство. Ако се появи силна опозиция – да се намали доставката на средствата за производство и се увеличат данъците към държавата. Ако и това няма ефект, то селското стопанство да се доведе до състояние да не може да изхранва държавата и да разчита на внос отвън на храна.

14. Да се формулират всички закони, укази и разпоредби за организация, икономика и право така, че да не се дава точно и прецизно тълкуване (с изключение на военните).

15. За всеки проблем да се създават комисии, съвети, инструкции и т. н., така че никой от тях да няма право на окончателно решение без консултации с останалите.

16. Самоуправляващите органи на заводите да не могат да имат влияние върху дейността и развитието на предприятието. Те могат да се занимават само с изпълнение на полученото задание.

17. Профсъюзите не могат да имат противоречия с разпорежданията на дирекцията. Да се натоварят профсъюзите с други задължения – организиране на почивка, просвета, културни и други развлечения, екскурзии, разпределяне на дефицитни стоки и потвърждаване на мнение и характеристики от политическите власти.

18. Да се авансират само такива сътрудници и началници, които образцово изпълняват получените служебни задания, но без склонност към анализ на проблемите извън заданията.

19. На всички отговорни ръководители на партийни, държавни и стопански дейности да се създадат условия, които да ги компрометират в очите на подчинените им, като се изключва възможността да се върнат в средата, от която са излезли.

20. Офицерският кадър от местната армия може да получи отговорни длъжности само при условие че там има наши сътрудници от КГБ.

21. Да се организира специален надзор за количеството муниции за всички видове оръжие на всеки арсенал. Учение с бойни патрони да се прави само при строг контрол.

22. Да се обхванат под специален надзор всички лаборатории към НИИ.

23. Да се обръща специално внимание на всички изобретатели и рационализатори, като всички по-важни изобретения и предложения да се регистрират в нашите централи. До реализация да се допускат само изобретения, засягащи експлоатацията на минното дело. Важните изобретения да се продават в чужбина. Да не се допуска до публикация стойността на изобретението.

24. Системно да се нарушава графикът на транспорта в страната (изключение на нашия специален транспорт).

25. Да се провеждат симпозиуми и конференции и да се записват предложенията и докладите, като се регистрират докладчиците, но за реализацията да се спазва само нашата инструкция.

26. Да се популяризират интервюта с работници за актуални производствени проблеми, като се критикува безпорядъкът, но не трябва да се ликвидират причините за тези проблеми.

27. Всички обръщения към народа от официални служители и водачи да обхващат исторически и народни акценти, но да не се проповядва дух на обединение на целия народ.

28. Да се обърне внимание на всички новостроящи се градове и квартали да не се изгражда друг освен главен водопровод. Всички стари кладенци и локални водопроводи да се ликвидират систематично.

29. При модернизиране и разширение на заводите да се осигури изтичането на замърсени води да става в реки, които могат да бъдат резерв за питейна вода.

30. В новостроящите се апартаменти и къщи, а така също и при възстановяване да не се строят помещения за запасяване с хранителни стоки и за отглеждане на животни.

31. Частните работници и предприятия да се снабдяват с лошокачествени суровини и оборудване, което да осигурява производството на лошокачествена продукция на цени, по-високи от държавните.

32. Да се създадат условия за максимално развитие на администрацията по всички нива – районни, общински, градски. Може да се допуска критика на администрацията, но това да не влияе на нейното намаляване или по-прецизна работа.

33. Да се контролира само изпълнение на плана на предприятия, произвеждащи суровини и други производства, включени в нашата инструкция. Забранено е изпълнението на плана за продукти и стоки за вътрешния пазар.

34. Специално да се наблюдава църквата, като се създават условия и програми за обучение на младежта за наслагване на омраза към нея. Специален контрол да се упражнява над църковните печатници, библиотеки, архиви, проповеди и т. н.

35. От всички основни, професионални и средни училища да се уволнят учителите, които имат голям авторитет и се ползват с уважение от учениците и населението. На тяхно място да се назначат нови. Учебните програми да се направят така, че да се прекъсва връзката между изучаваните предмети. Да се ограничи производството на учебни помагала. Да се премахне изучаването в средните училища на латински, гръцки, обща философия, логика, генетика. По история да не се обяснява какво са правили царете за доброто на страната, а да се изтъкват тиранията и борбата на потискания народ. В професионалното обучение да се набляга на тясната специализация.

36. Да се организират държавни митинги при годишнини на борбата против завоевателите (с изключение на руснаците), като се подчертава борбата срещу германците, а преди всичко борбата за социализъм.

37. Забранява се да се поместват в средствата за информация и издаваните книги данни за местни хора, живели в Русия преди революцията и по време на Втората световна война.

38. Ако се възстановят или създадат организации, които поддържат дружбата със СССР, но се опитват да контролират дейността на държавните органи – да се обвинят в шовинизъм и национализъм (нашите действия са независими от органите на държавата). Начин на действие: унищожаване на нашите гробища и паметници, публикуване и размножаване на позиви, в които се осмива руският народ, руската култура и договорите между СССР и страната. Към тази пропаганда да се ангажират граждани от страната и да се използва съществуващата ненавист към СССР.

39. Да се прояви грижа за строителството на пътища и мостове, за да са готови при налагаща се интервенция, така че нашите войски най-бързо и от всички посоки да се придвижат до центровете на опозиционните сили.

40. Да се арестуват всички политически противници. Специално да се преследват противниците, които имат авторитет сред населението. Да се ликвидират всички политически противници и след това да се обвинят в тежки криминални престъпления.

41. Да не се допуска реабилитация на хора, съдени на политически процеси. Ако се налага, такава да се допусне, но при условие че това е съдебна грешка, без започване на разследване и обвиняване на виновните за съдебното решение.

42. Не може да се изправят пред съд хора с длъжности, дадени от партията – независимо че тези хора са виновни за икономически загуби и са мразени от подчинените си. В драматични ситуации трябва да се преместват на друга равностойна или по-висока длъжност в друга област или град. В крайни ситуации тези хора да се назначават на неначалническа служба като се използват за кадрови резерв за друго време.

43. За хора, които не са съгласувани от нашите специални служби, може да се публикуват съдебни процеси (специално се отнася за кадри от армията, генерални директори, министри), в които се обвиняват в дейности против народа, социализма, индустриализацията. Това ще увеличи подозрителността и ще мобилизира работническата класа.

44. Да се проявява системен контрол хората на отговорни длъжности да произхождат от работническата класа и да имат най-ниска квалификация.

45. Да се проявява постоянна грижа за систематически подбор за висшите институти на хора, които произхождат от най-ниската категория от населението или незаинтересовани професионално хора, стремящи се само към диплома.

Строго секретно! КАА/08.113, Москва, 02.06.1947 г., Инструкция НК/003 – 47;

http://www.facebook.com/home.php?sk=group_142734432440110&view=doc&id=171530832893803
и
Бележка: текстът е публикуван във в-к „Сензация” бр. 2 от 1991 г.
Активен
Stoyan Chonev (Stoni)
Гост
« Отговор #25 -: Февруари 10, 2011, 19:59 »

45. Да се проявява постоянна грижа за систематически подбор за висшите институти на хора, които произхождат от най-ниската категория от населението или незаинтересовани професионално хора, стремящи се само към диплома.

Negativna selekcia.
Активен
Anamary
Гост
« Отговор #26 -: Февруари 10, 2011, 22:40 »

36. Да се организират държавни митинги при годишнини на борбата против завоевателите (с изключение на руснаците), като се подчертава борбата срещу германците, а преди всичко борбата за социализъм.

Значи признават, че са завоеватели!  Смотан
Активен
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #27 -: Февруари 13, 2011, 04:06 »

<a href="http://www.youtube.com/v/01_-DFOYh_w?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/01_-DFOYh_w?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;390&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/01_-DFOYh_w?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/01_-DFOYh_w?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;390&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

Л. Канов: Цялата ни държава е просмукана от ДС

"Да те следи жена ти дали излизаш със секретарката е едно. Съвсем друго е да те следи една всемогъща, всевиждаща държава с цел да те смаже", заяви писателят и психиатър Любомир Канов в интервю за БГНЕС.

В качеството си на психиатър той заяви за времето на комунизма: "да си по "оруелски" следен, както бяхме ние – това е смазващо за психиката". Канов отбеляза, че е интересно да се наблюдават наследниците на комунистическата партия – политически и биологически, които с реакциите си се оказват "изключителни защитници" на правата и свободите на хората. "Те скочиха като ужилени от това, че се подслушва и че се нарушават права. Фактически комунистическата държава беше най-големият потисник и потъкваща човешките права на целия народ, на мнозинството", заяви той. Самият лекар е един от многото следени и подслушвани, а след това и арестувани, по време на тоталитарния режим. Тогава тези операции са носели имена от типа "Мероприятие "Родопи", "Мероприятие "Стара Планина". "Наследниците на тази партия, която правеше това, на тази могъща "Държавна сигурност", която подслушваше всички тогава, сега се явяват защитници на права. Това е смешно, това е просто толкова лицемерно и подло, че нямам думи", добави той.

Любомир Канов смята, че България не е успяла да се отърве от тези структури – подслушващи и следящи, затварящи и тероризиращи, т. е. репресивни. "Държавната сигурност", добавя Канов, е преминала през метаморфози като НСС, като ДАНС, практически със същите хора и с главно "кадесари" на ръководни позиции и функции. Тоест и сега те събират информация за компромати и изнудване. "На мене това изохкване "Ах, боже, подслушват ни сега!" ми се струва лицемерно и даже някак си плиткоумно. Нима не знаехте досега тези подслушвачи къде отидоха, какво правят, какво работят?, добави той. За него скандалът с огласената стенограма от разговора между Симеон Дянков и директора на митниците ген. Ваньо Танов е по-скоро "буря в чаша вода", защото това, че те се подслушват е унаследено като маниер от старата служба на КДС. Любомир Канов допуска, че вероятно това подслушване е направено като частна инициатива на кадесари и вероятно е поръчка на криминални картели. "Тая държава цялата е просмукана от Държавна сигурност", тя изобщо не е ремонтирана, не е оздравена, не е почистена и такава ще бъде, докато не се прочисти един път завинаги", категоричен бе той.

По неговите думи, огласяването на посланиците ни, сътрудничели на ДС е ужасен скандал, видим за света, но по-големият проблем е "неразкритото зло", което действа у нас в последните 20 години. Той не приема аргумента дипломатите ни да са оправдани от това, че са работили, спазвайки тогавашната конституция. "Да, ами същото могат да кажат нацистите, разбира се - "изпълнявахме заповеди и пр. и пр.", каза той, като допълни, че тези посланици нямат в място в съвременна България, членуваща в ЕС и НАТО. "Те доброволно са служили на една нечовешка, репресивна система и трябва да имат достойнството...не непременно да отидат на Нюрнбергски съд, какъвто заслужаваха, но да се отстранят от такива позиции, те нямат място там", е позицията на Канов. Той смята, че тези наши дипломати не вършат никаква работа, а посолствата, в които работят представляват "ужасяващо зле поддържани дупки, в които мирише на Вълко Червенков".

Писателят обобщава, че живеем в "Оруелски свят", от който никога не сме излизали. Въпреки това обаче, той не вижда нищо скандално в това да се подслушват хора на високо ниво, особено там, където "мирише на корупция", както в митниците. "Ако законът го позволява аз се солидаризирам с Дянков, че ако има основание – какво лошо има да бъдеш подслушван", подчерта той, макар да признава, че подслушването може би не е най-правилният начин. Самият той признава, че се е чувствал унижен, когато е бил подслушван, като обикновен човек, лекар на бедните и душевно болните и след това арестуван като враг на народа. Любомир Канов живее и работи в САЩ като психиатър от години. А на въпроса как ще ги стигнем американците, той отговаря така: "В Америка има два важни принципа – че над всичко е законът, и второто е, че има бог. Това е, което, е необходимо на България, за да настигне американците".

София / България

http://video.bgnes.com/view/12528

<a href="http://www.youtube.com/v/uZkOQo6EMLQ?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/uZkOQo6EMLQ?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;390&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/uZkOQo6EMLQ?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/uZkOQo6EMLQ?fs=1&amp;amp;hl=bg_BG&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;390&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
Активен
el17
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 12

Профил
« Отговор #28 -: Февруари 13, 2011, 18:01 »

http://www.youtube.com/watch?v=QLAu5OQU-7s&feature=related[/url]<a href="http://" target="_blank">http://</a>
Активен
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #29 -: Февруари 18, 2011, 07:45 »

Евтим Костадинов: ДАНС стартира като реабилитация на ДС
17 февруари 2011, 19:07

Даде се възможност на служители, които имат 10 години стаж в службите, да бъдат отново назначени.
Това казва в интервю за"168 часа" председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов.

По думите му манталитетът и начинът, по който са обучавани тези лица, дал сътресения в първите години от съществуването на ДАНС.

Според Костадинов интересът към документите на бившата Държавна сигурност е огромен. Не изключвам някой да разполага с неща, които не са притежание на комисията към този момент, казва той, попитан дали вярва, че някъде се пази таен архив с досиета и документи, чрез който се управлява страната, или това е само конспиративна теория. Никога не трябва да се изключва тази възможност, казва още Костадинов.

Има открити документи на лица, вербувани под 18-годишна възраст, но законът не позволява да ги оповестяваме, доверява още шефът на Комисията по досиетата.

Държавна сигурност е харчила огромни пари, използван е един много широк кадрови ресурс за измислени ситуации, за борба с измислен враг, казва Костадинов.

http://www.blitz.bg/news/article/100039
Активен
Страници: 1 [2] 3 Нагоре Изпрати темата Изпечатай 
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  България. Строители и рушители  |  Тема: Държавна сигурност - щит и меч на компартията « назад напред »
Отиди на: