Tyxo.bg counter Българската духовна криза
Дискусионен форум "Де зората"
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Януари 23, 2018, 00:16

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Архивът на "Де зората" (юли 2006 - февруари 2010) е тук: http://de-zorata.de/sites/forum
7416 Публикации в 276 Теми от 141 Членове
Последен член: bozman
* Начало Помощ Търси Вход Регистрация
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  България. Строители и рушители  |  Тема: Българската духовна криза 0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 2 [3] 4 5 Надолу Изпрати темата Изпечатай
Автор Тема: Българската духовна криза  (Прочетена 18053 пъти)
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 609

Профил
« Отговор #30 -: Март 06, 2011, 10:25 »

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/03/05/1053923_ivan_kostov_ogromna_chast_ot_bulgarite_ostanaha_

Цвета, благодаря, че ми обърна внимание. Кой знае защо линкът не бе излязъл.
Интервюто е от в "Дневник".
Качиха го във Фейсбук наши приятели, които обаче са патладжанено сини и френетични костовисти.
За тях всеки, който каже нещо против Костов е червен. Първосигналният костовизъм е равностоен на сталинисткия култ към личността. Жалко. Но нали за получаване на патладжаненосиния цвят е необходима и червена боя. Ухилен
Активен
митко
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 13

Профил
« Отговор #31 -: Март 06, 2011, 11:23 »

Ако аз ,костовиста ,съм удавник ,то нека Костов да е сламка ,ма ,хайде приятели ,подайте ми талпа !  Намигване
Активен
Чосич
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 410

Профил
« Отговор #32 -: Март 06, 2011, 11:28 »

Когато имаше власт ... не отмени решенията на престъпния Народен съд!
Когато имаше власт ... не направи необходимото да се отворят досиетата!
Когато имаше парламентарно мнозинство ... бетонира абсолютната власт на Главния прокурор чрез закона Антикуцкова!
Когато имаше власт ...

Това са част от грешките му - резултат на посткомунистическото мислене на овластения, който ги е допуснал. В случая г-н Костов. Посткомунистическото у него не му даде възможност да скочи повече ...!

И все пак се опита да направи влизането ни в НАТО и ЕС необратим процес. Не допусна и руските войски да прелетят над България при войната в Косово. Затова не приемам някои твърдения свързани с Костов и зависимостта му от Русия.

Посткомунизъм ... минали сме през пионерски и комсомолски организации ... били сме с ограничена свобода и повечето сме мълчали ... няма как да няма поражения в мисленето ни в по-голямата част от сънародниците ми. И в самия мен.

Днес е важното все повече да знаят кои са грешките допуснати в миналото, за да отстояваме да не се допускат отново ... днес или утре.

С чисти и знаещи хора успехи да се постигнат не е геройство. Геройство е да се  постигнат успехи с посредствени. Днес повечето сме посредствени. Съжалявам за това. Както и че го казвам. Но за мен е реално. Този който успее да постигне успехи с посредствени е достоен да е герой. Лидер. Той обаче трябва и да създаде условия за израстване на чисти и знаещи ...! Утопия ... ще каже някои. Навярно е система от правила издигнати в култ според мен. А може би това мислене в мен e  част от посткомунистическото ... А системата от правила е измислена отдавна и се усъвършенства с времето - равнопоставеност пред работещ закон ... разумна регулация ... вяра ... демократични закони ... пълно разкриване на информация за тези, които ще бъдат овластени.

Лесно се изброява ... трудно се създава. Не искам да отричам обаче заради грешките му,  това което правителството ни от 1997 до 2001 година направи за България. Аз помня зимата на 1997 година. И колко имаше в хазната на България.

Активен
Anamary
Гост
« Отговор #33 -: Март 06, 2011, 12:11 »

Добър ден на всички!

Няма да пиша за Костов, само ще изразя задоволство, че за пореден път в този форум темата се дискутира така цивилизовано, както никъде другаде. Когато коментарите са добронамерени и идват от дъното на душата с болка и хиляди въпросителни, без взаимни груби нападки и обиди, няма място за сърдене. Чета с интерес всички мнения и пак ще кажа - благодаря на Бога, че ме събра с вас, приятели-дезористи! Благодарение на вас и най-вече на Стопанина имам на разположение цяла енциклопедия, от която мога да черпя ум и разум и да не ми стигне земният живот.

И тъй като днес е Неделя на Всеопрощението, моля да ми простите, ако волно или неволно съм ви обидила.
Активен
Помощ, граждани!
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 116

Профил
« Отговор #34 -: Март 06, 2011, 14:15 »

Чосич, в една фалирала държава с разрушени институции ти би ли правил обществени реформи, за които няма консенсус?

Основен приоритет на тогавашното правителство е било да осъществи икономическите реформи, отлагани 10 години. С такъв мандат това правителство идва на власт. И по тези въпроси има обществен консенсус. Ти би ли рискувал да провалиш изпълнението на това, заради което си избран в името на обществени реформи, по които няма консенсус?

Аз мисля, че когато обсъждаме пропуските, за които говориш, трябва да имаме предвид тези приоритети и информацията, с която е разполагало управлението тогава. Защото до поставянето на Сакскобургготски всички в СДС са били убедени, че слабата БСП ще остане в опозиция.

Освен това, Костов е прав. Това, което той нарича "посткомунистическо мислене" може да бъде наречено и другояче, но да се оспорва то, е несъстоятелно.
Активен
Rhino
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 730

Профил
« Отговор #35 -: Март 06, 2011, 15:32 »

Добър ден на всички!

Няма да пиша за Костов, само ще изразя задоволство, че за пореден път в този форум темата се дискутира така цивилизовано, както никъде другаде. Когато коментарите са добронамерени и идват от дъното на душата с болка и хиляди въпросителни, без взаимни груби нападки и обиди, няма място за сърдене. Чета с интерес всички мнения и пак ще кажа - благодаря на Бога, че ме събра с вас, приятели-дезористи! Благодарение на вас и най-вече на Стопанина имам на разположение цяла енциклопедия, от която мога да черпя ум и разум и да не ми стигне земният живот.

И тъй като днес е Неделя на Всеопрощението, моля да ми простите, ако волно или неволно съм ви обидила.

Ако искаме прошка, нека първо да я дадем на всички. Простено да ти е, Анамари, от сърце, макар че първо от тебе би трябвало да я поискаме.
И аз искам прошка от тебе, както и от останалите съфорумци.
Активен

"Достойнството на държавата зависи в крайна сметка от достойнството на хората, от които е съставена."
aleph
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 204

Профил
« Отговор #36 -: Март 06, 2011, 16:18 »

Чосич, в една фалирала държава с разрушени институции ти би ли правил обществени реформи, за които няма консенсус?

Основен приоритет на тогавашното правителство е било да осъществи икономическите реформи, отлагани 10 години. С такъв мандат това правителство идва на власт. И по тези въпроси има обществен консенсус. Ти би ли рискувал да провалиш изпълнението на това, заради което си избран в името на обществени реформи, по които няма консенсус?

Аз мисля, че когато обсъждаме пропуските, за които говориш, трябва да имаме предвид тези приоритети и информацията, с която е разполагало управлението тогава. Защото до поставянето на Сакскобургготски всички в СДС са били убедени, че слабата БСП ще остане в опозиция.

Освен това, Костов е прав. Това, което той нарича "посткомунистическо мислене" може да бъде наречено и другояче, но да се оспорва то, е несъстоятелно.

Помощ, граждани!,

Това, което винаги е изненадвало и е било не особено приятно и в ляво, и в дясно, е арогантността на Костов.

Откъде накъде този човек прави оценки за целокупния български народ? Кой е той и кой му е присвоил правото да бъде морална, че дори и политическа инстанция? Едно е да си казваш мнението, когато си напуснал политиката, а съвсем друго е да го правиш в качеството си на лидер на една доста незначима политическа организация.

Редно е Костов първо да отговори защо доведе дотук политическата си сила. Rhino е много прав, когато го е описал като един суетен показател, чакащ хората да дойдат при него.

Именно посткомунистическото у него, както пък е написал Чосич, не му даде възмжността да скочи по-високо от сянката си. Посткомунистическото и това, в което той обвинява останалите българи, го накара да се потопи и в "меда" на корупцията и икономическото облагодетелстване. Е да, той и семейството му сега в това отношение са далеч над средноевропейското ниво.

Суетата на този лидер, сравнил сам политиката си с тази на Конрад Аденауер и Стефан Стамболов, и неизлязъл за десет години от опиянението на властта, е за мен отблъскваща. Отблъскваща се оказа и за стотици хиляди  гласоподаватели.

Днес единствената му дейност се състои в това всячески да закрепи политическата си организация, изградена и поддържана като модерен и либерален култ към личността. Иван Костов сигурно е добър тактик, но е един лош стратег и за собствената си партия, и за държавата.
На него му остава да се радва на материално подсигурени старини и постепенен, но сигурен политически залез.

Не приемам твърдението, че посткомунистическото съзнание е попречило фатално на българския народ. В противен случай някой трябва да обясни защо постнационалсоциалистическото съзнание на попречи на възхода на Германия и германския народ.
Активен
Милен
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 655

Профил
« Отговор #37 -: Март 06, 2011, 16:43 »

Освен някоя мушица да се обади с претенции за обида, но и в това силно се съмнявам, че е възможно...!

Намигване

Простено, прости, Мариана!
Усмивчица
Активен

"Evil is powerless if the good are unafraid" - Ronald Reagan, 1981
Милен
Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #38 -: Март 06, 2011, 16:52 »

aleph, не издържат сравнение 12 години, от които почти половината прекарани във война, където не толкова идеологическата подготовка и индоктринация, а националното оцеляване (основателно или не) е било на преден план, със 70 и кусур, респективно 45 и кусур години на тотално промиване на мозъците, на пълно икономическо и народостопанско преобръщане с главата надолу на базисни принципи и вековни навици (това в Германия в икономически план не го е имало).

И за двете системи важиразбира се развращаващото въздействие на една идеология, която обявява огромна част от сънародниците (или на чужденци) за нечовеци, недостойни за елементарно човешко съчувствие и непопадащи под възспиращи геноцида елементарни психологически спирачки - за едните по измислен класов, за другите по измислен расов признак. Но едно са 12 години - т.е. с едно само поколение, чието съзнание попада донякъде или изцяло под въздействието на национално социалистическата пропаганда и друго са няколко десетилетия, в които се оформят и залагат дълбоко стереотипи в няколко поколения и то безалтернативно.
Активен

Anamary
Гост
« Отговор #39 -: Март 06, 2011, 17:09 »

Като тръгнаха по моя вина грешно прошките в тази тема, да кажа и аз, че ви прощавам, макар и да не виждам за какво.  Усмивчица

А освен мушиците има и по-големи твари, които сигурно съм наранила по някакъв начин, защото сме хора с всички човешки слабости, често изнервени и депресирани. Затова този християнски празник според мен има своето значение и днес. Съжалявам, че ще пропусна неделната служба в ХВАЦ, защото винаги си тръгвам с олекнало сърце от там. Сигурно ще бъде интересна и този път.
Активен
cveta
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 87

Профил
« Отговор #40 -: Март 06, 2011, 18:51 »

Който не е успял,  няма да съжалява  ако  види коментарите след  памфлета  на Милен "Празнувай, Троянски коньо " в сайта Свободата .ком. На мястото на Милен щях да си ги копирам  и съхраня за спомен на децата. Представителна извадка на  националното мислене и на спасителното чувство за хумор , също на националната оплаквателна  патетика и   дисекция на  на  тоталното разединениие. Тези текстове са достойни за енциклопедия на националния характер. Има и едно стихотворение на  националното отчаяние. Ако бях министър на образованието или поне учител, щях да накарам децата да направят  анализ ,   както на  провокативната публицистика на Милен Радев ,  така и на следстивията от нея.Изключително   и много поучително  преживяване е .
Активен
Помощ, граждани!
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 116

Профил
« Отговор #41 -: Март 06, 2011, 19:35 »

Алеф, здравей.

Прочетох отговора ти, но имам чувството, че пишем за различни неща. Аз пиша за оценката на Костов, която за мен е вярна, но името й не е съвсем точно. Аз бих нарекъл проблема другояче, защото той не само не се отнася само до България, но не се отнася и само до последните 50 или 100 години.

Ти, също както всички тук, с изключение на Чосич, коментираш личните качества на Костов. Това за мен не е тема. 
Активен
aleph
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #42 -: Март 06, 2011, 22:36 »

aleph, не издържат сравнение 12 години, от които почти половината прекарани във война, където не толкова идеологическата подготовка и индоктринация, а националното оцеляване (основателно или не) е било на преден план, със 70 и кусур, респективно 45 и кусур години на тотално промиване на мозъците, на пълно икономическо и народостопанско преобръщане с главата надолу на базисни принципи и вековни навици (това в Германия в икономически план не го е имало).

И за двете системи важиразбира се развращаващото въздействие на една идеология, която обявява огромна част от сънародниците (или на чужденци) за нечовеци, недостойни за елементарно човешко съчувствие и непопадащи под възспиращи геноцида елементарни психологически спирачки - за едните по измислен класов, за другите по измислен расов признак. Но едно са 12 години - т.е. с едно само поколение, чието съзнание попада донякъде или изцяло под въздействието на национално социалистическата пропаганда и друго са няколко десетилетия, в които се оформят и залагат дълбоко стереотипи в няколко поколения и то безалтернативно.

Милене,

Приемам, че наистина германският опит с националсоциализма и последващото възстановяване е пресилено да се сравняват като време и последици с комунизма. Националсоциализмът не предизвиква икономическа промяна и оттам свързаните с нея промени в психологията на народа, а време да промени коренно разбиранията и етиката на германците няма (макар и те да не са цвете за мирисане и преди националсоциализма).

И все пак няма да се въздържа да попитам какво беше предложено на българите в периода след 1990? В едно свое интересно есе блогърът Темплар http://melomem.wordpress.com/2011/02/16/vardar/ с основание се пита т.н. опозиция и десница каква българска духовна алтернатива предложиха и предложиха ли изобщо? Иван Костов също беше част от това седесарско лутане между либерализъм, консерватизъм, нихилизъм и патриотизъм, което така и никога не завърши. Българските дисиденти и опозиция с малки изключения (като напр. Дянко Марков) нямат силни духовни и национални корени. Във времето на големия ентусиазъм и надежда те не предложиха на хората нищо освен грубо подражание и тотално отрицание. Обществото постепенно отхвърли тази "алтернатива" на комунизма, но и нищо не намери. Затова се лута по "царе" и доктор-пожарникари.
Активен
aleph
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #43 -: Март 06, 2011, 22:40 »

Алеф, здравей.

Прочетох отговора ти, но имам чувството, че пишем за различни неща. Аз пиша за оценката на Костов, която за мен е вярна, но името й не е съвсем точно. Аз бих нарекъл проблема другояче, защото той не само не се отнася само до България, но не се отнася и само до последните 50 или 100 години.

Ти, също както всички тук, с изключение на Чосич, коментираш личните качества на Костов. Това за мен не е тема. 

Помощ, граждани!,

Не си разбрал. Нито аз, нито който и да друг коментира само личните качества на Костов. Те са обект на коментар само доколкото предизвикват контраст с "оценката" му.

С оценката на Костов не съм съгласен, също така, както и не съм съгласен с това да ме "оценява" Иван Костов.
Активен
Милен
Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #44 -: Март 06, 2011, 23:10 »

Давам ти право в написаното, aleph.
Темата за "алтернативата" е дълга, пък аз пъшкам над един поръчан за утре текст за посещението на Ердоган в Германия миналата седмица, който се надявам да се прочете и тук следващите дни.
Активен

Страници: 1 2 [3] 4 5 Нагоре Изпрати темата Изпечатай 
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  България. Строители и рушители  |  Тема: Българската духовна криза « назад напред »
Отиди на: