Tyxo.bg counter Поздравления и честитки
Дискусионен форум "Де зората"
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Януари 23, 2018, 00:20

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Архивът на "Де зората" (юли 2006 - февруари 2010) е тук: http://de-zorata.de/sites/forum
7416 Публикации в 276 Теми от 141 Членове
Последен член: bozman
* Начало Помощ Търси Вход Регистрация
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  Актуални  |  Тема: Поздравления и честитки 0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 Надолу Изпрати темата Изпечатай
Автор Тема: Поздравления и честитки  (Прочетена 38041 пъти)
Симеон
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 209

Профил
« Отговор #135 -: Октомври 04, 2012, 10:22 »

Най-сърдечни благопожелания за здраве и бодрост още дълги години!
Активен

Хей, народ поробен, що си тъй заспал,
ил живот свободен теб не ти е мил...
Anamary
Гост
« Отговор #136 -: Октомври 04, 2012, 13:46 »

Да е жив, здрав и все така силен духом още много години!

Докато Милен подготви своя видеорепортаж от поредната знаменателна лекция на Дянко Марков, предлагам ви снимки и кратък текст от сайта "Един завет"
http://edinzavet.wordpress.com/2012/09/25/dmarkov240912/:

В понеделник, 24 септември, при сериозен интерес премина лекторията на Съюза. Близо 80 души слушаха словото на Дянко Марков, посветено на 100-годишнината от Балканската война.

90-годишният летец – ветеран, кавалер на ордена “За храброст”, възпитаник на 63-ти випуск, за пореден път удиви аудиторията с ораторските си способности, бистър ум и богата култура. Марков представи не просто разказ за фактологията на войните 1912 – 1913, но и забележителен политически анализ на мотивацията и стратегията на участниците във войните и великите сили.  Няма да преразказваме думите на Дянко Марков, защото който го е слушал поне веднъж, знае, че този дух и чар няма как да бъдат предадени с прост разказ на думите.

..............
Активен
Rhino
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 730

Профил
« Отговор #137 -: Октомври 04, 2012, 18:47 »

Да е жив, здрав и да иляди! Един голям патриот! Усмивчица
Активен

"Достойнството на държавата зависи в крайна сметка от достойнството на хората, от които е съставена."
Rhino
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 730

Профил
« Отговор #138 -: Октомври 06, 2012, 21:24 »

Днес, 6 октомври, на заседание на Националния съвет на Българския демократически форум (БДФ) бе почетен 90-годишния юбилей на Дянко Марков - бивш председател на форума и един от най-известните легионерски дейци. Юбилярът получи писалка "Паркър" в знак за заслугите му към възстановяването на историческата истина. Дянко Марков в краткото си прочувствено слово благодари на ръководството на БДФ, като заяви, че дългът на всеки български легионер е да се бори за национално-демократична държава в рамките на европейската християнска  цивилизация и за постигането на непреходните цели на СБНЛ. Макар и на преклонна възраст, Дянко Марков отново показа своята жизненост и страст към националните ценности, връчвайки подписка сред членовета на Националния съвет в подкрепа на предложението на наш съмишленик от Добрич за издигане паметник на героя от Първата световна война ген. Иван Колев и наименоване на централен площад в града на негово име. Вечно младият по дух юбиляр връчи на ръководството и материал, посветен на историята на БДФ през последните петнайсетина
години и на личната си съдба в тази история. Материалът ще бъде публикуван в партийния вестник "Прелом".
Активен

"Достойнството на държавата зависи в крайна сметка от достойнството на хората, от които е съставена."
proanti
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 55

Профил
« Отговор #139 -: Октомври 21, 2012, 17:07 »

Здравейте форумци. Чак сега имам време да се включа в ефира и да се опитам да "кача" материали по празнуването на рождения ден на Дянко Марков на 4.10.2012.

https://picasaweb.google.com/lh/sredir?uname=cchipev&target=ALBUM&id=5801434053974580497&authkey=Gv1sRgCLGjyfnnoICt5AE&feat=email

това е албум със снимки.
Имам звукозапис, но имам нужда от  инструкции как да го сложа.

<a href="http://www.youtube.com/v/4qE24tn6-zQ?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank">http://www.youtube.com/v/4qE24tn6-zQ?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>

http://www.youtube.com/watch?v=4qE24tn6-zQ&feature=youtu.be
а този Ютюб  трябва сигурно да го прменя на не частен, но още се колебая. Той е с част от речта му за приятелите (стихотворението му).
извинявайте за ниското ми техническо ниво.
Поздрави
КЧипев

Активен
proanti
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #140 -: Октомври 21, 2012, 17:17 »

Изглежда и албумъти клипът са достъпни. Остава да се науча да прехвърля  звукозаписа  с думите на Дянко преди частта записана  на видеото.
Активен
Anamary
Гост
« Отговор #141 -: Октомври 21, 2012, 18:41 »

Благодаря за споделеното, г-н Чипев! Много вълнуващо тържество сред най-близките хора! Искрено се радвам за г-н Дянко Марков - щастието е озарило лицето му! Да е жив, здрав и винаги така щастлив като на този голям юбилей!
Активен
proanti
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #142 -: Октомври 21, 2012, 19:21 »

http://picosong.com/wMwF
това е словото на Дянко  което предхожда клипа  за приятелите.
Активен
Anamary
Гост
« Отговор #143 -: Ноември 01, 2012, 09:26 »

Честит Ден на народните будители!

От фейсбук - Miroslava S.Guygova:

Днес обаче ще поправям всички неточности в историческите справки за празника.

Неговото честване е започнало на 8/22 септември 1909 година в Пловдив, от членове и симпатизанти на Демократическата партия, начело с Александър Малинов, лидер на партията.Честването се е състояло в чест на първата годишнина от прогласяването на независимостта.
Но за да бъде освободен от партийно-политическото му съдържание, след това започва да се чества на 19 октомври - деня на народния будител и закрилник Свети Иван Рилски.

Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война прекъсват честването.
И - вече - министърът на народната просвета в правителството на БЗНС Стоян Омарчевски прокарва решение - вече по нов стил на календара - празникът да бъде честван на 1 ноември.

Наричан е бил "малкият 24 май".

Забранен от комунистите през 1946. И тук искам да припомня името на един голям българин - доктор ПЕТЪР КОНСТАНТИНОВ, който в началото на демократичните промени инициира възстановяване честването на празника! Да бъде вечна паметта за него!!!

И отново - честит празник!

Активен
S T B2
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 251

Профил
« Отговор #144 -: Ноември 01, 2012, 12:21 »

Честит Ден на народните будители!

От фейсбук - Miroslava S.Guygova:

Днес обаче ще поправям всички неточности в историческите справки за празника.

Неговото честване е започнало на 8/22 септември 1909 година в Пловдив, от членове и симпатизанти на Демократическата партия, начело с Александър Малинов, лидер на партията.Честването се е състояло в чест на първата годишнина от прогласяването на независимостта.
Но за да бъде освободен от партийно-политическото му съдържание, след това започва да се чества на 19 октомври - деня на народния будител и закрилник Свети Иван Рилски.

Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война прекъсват честването.
И - вече - министърът на народната просвета в правителството на БЗНС Стоян Омарчевски прокарва решение - вече по нов стил на календара - празникът да бъде честван на 1 ноември.

Наричан е бил "малкият 24 май".

Забранен от комунистите през 1946. И тук искам да припомня името на един голям българин - доктор ПЕТЪР КОНСТАНТИНОВ, който в началото на демократичните промени инициира възстановяване честването на празника! Да бъде вечна паметта за него!!!

И отново - честит празник!

Благодаря   Anamary    и ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!
  По този случай да си припомним и имената и казаното от предните години :
      http://de-zorata.de/sites/forum/index.php/topic,6.msg54.html#msg54
Активен
Anamary
Гост
« Отговор #145 -: Ноември 02, 2012, 20:03 »

http://desebg.com/2011-01-06-11-55-24/949-2012-11-01-21-11-37
Новите будители и паметта за комунистическия режим

В средата Стоян Райчевски, Радостина Георгиева (вдясно от него) и Славимир Генчев (вляво) по време на срещата за нуждата от нови будители | Фотограф: Христо Христов.

Ние не желаем да слушаме историци, които преди промените са обслужвали комунистическия режим, а 23 години по-късно още не могат да вземат ясна позиция към него. Ние не желаем да следваме политици, които нямат отношение към наследството на комунизма.

Ние искаме да дадем думата на онези, които са изстрадали режима, които са го преживели. Те са новите будители, които са съхранили паметта за комунистическите престъпления срещу българския народ и я предават на следващите поколения.

Това послание отправи  публицистът и председател на Съюз „Истина” Стоян Райчевски към присъстващите на изложбата  „България 1944 – 1989. Забранена истина” в четвъртък вечер – 1 ноември, Денят на народните будители.

На срещата бяха представени документалната книга на Радостина Георгиева "Горяните от Източния Балкан" и излязлата това лято книга "Свидетелствам под клетва" на бившия летец, политически затворник след 9 септември 1944 г. и депутат от СДС в 37-то и 38-то Народно събрание Дянко Марков.

Поетът Славимир Генчев определи книгата на Радостина Георгиева като важна крачка към опознаването на съпротивителното движение на горяните в България. Авторката е внучка на Георги Търпанов, командир на Втора сливенска чета на горяните, която през юни 1951 г. е разбита от полицейски и армейски части, като самият Търпанов е ранен, но е заловен едва в края на 1951 г., а след това осъден на смърт и екзекутиран.

„Написаното от мен е за потомците, за паметта на мъртвите и честта на живите”, посочи авторката. Според Стоян Райчевски с книгата си Радостина Георгиева се нарежда в редиците на новите будители, от които българския народ има нужда.

Издателят Иван Николов посочи, че за разлика от други автори Дянко Марков има едно преимущество, че Господ го е надарил с дълъг живот, през който той е станал свидетел на много събития, в някои от които сам е участвал (като летец във Втората световна война) и много е страдал (като осъден през 1948 г. по процеса срещу легионерите). Това прави книгата му „Свидетелства под клетва” особено ценна.

„Щастлив съм отново да се срещна с хора, които желаят да имат оценка за миналото и вяра за служба на Родината в бъдещето”, заяви 90-годишният Дянко Марков. „Моят житейски опит не беше свързан до такава степен като саможертвата на горяните, но не беше и лек. Уверявам ви, че не е лесно да остане човек верен на своята преданост към Родината, да остане добър”, добави той.

Дянко Мярков произнася пламенната си реч | Фотограф: Христо Христов.

По думите му след промените комунистите са успели да осигурят материалното благополучие за наследниците си и власт, почиваща върху институциите. „Но това не е богатство. Богатството на живота е да обичате хората и да сте готови когато им давате, да бъдете щастливи. Така никога няма да бъдете бедни и никога няма да измените на своята същност”, заключи ветеранът пламенната си реч, посрещната с нестихващи овации от множеството.

Активен
Anamary
Гост
« Отговор #146 -: Ноември 05, 2012, 00:33 »

http://desebg.com/2011-01-06-11-54-16/954-2012-11-04-15-20-22

Горяните в Източния Балкан или разчупване на мълчанието за преживяното    
Написано от Христо Христов  
Неделя, 04 Ноември 2012 15:53

Радостина Георгиева се покланя пред Мемориала на жертвите на комунизма
по време на панихидата в тяхна памет на 9 септември 2012 г. | Фотограф: Христо Христов
.

На повечето обществени дискусии, премиери на книги, инициативи, свързани с комунистическото минало, които отразявам на сайта desebg.com през последните две години, почти винаги забелязвам присъствието една жена. Не я познавах. До 1 ноември тази година, когато на отбелязването на Деня на народните будители на изложбата „България 1944 – 1989. Забранена истина” в Държавна агенция „Архиви” присъствах на представянето на книгата „Горяните в Източния Балкан”.

Оказа се, че същата жена Радостина Георгиева е авторът на книгата. В действителност тя е внучка на един от легендарните горяни – командира на Втора сливенска чета на горяните Георги Маринов-Търпанов. На 2 юни 1951 г. четата е влиза в бой с около няколко хилядни милиционерски и армейски части. Въпреки, че е ранен на няколко места Търпанов успява да се изтегли с част от горяните. Заловен е след пет месеца, а след това осъден на смърт и екзекутиран.

Тази неделя в електронната библиотека на desebg.com бързам да споделя този нова книга. След първото открехване на темата за въоръжената съпротива срещу комунистическия режим след 9 септември 1944 г. с книгата на проф. Диню Шарланов „Горяните. Кои са те” в края на 90-те години на ХХ век, след двата документални сборника на Държавна агенция „Архиви” за горяните, след фундаменталната двутомна „История на комунизма в България” (2009), в която проф. Шарланов дава точна картина на въоръжената съпротива, след документалния филм на Атанас Киряков „Горяни”, дойде ред и на една по-различна книга.

Това, което Радостина Георгиева ни представя в „Горяните в Източния Балкан”  е много сходно с творческите търсения на Ваня Жекова. Двете ги обединява факта, че принадлежат към семейства, преживели репресии по време на комунизма.

Освен, че ще намерите много нови и важни сведения за дейността на сливенските горяни, мисля че книгата на Радостина Георгиева е особено ценна със смелостта на автора й да сподели преживяното. Тези деликатни за всяка фамилия моменти, още повече, когато става въпрос за невръстни момичета, каквито са случаите и Ваня Жекова, и с Радостина Георгиева, върху чието детство завинаги е останал отпечатъка на хора, свързани с „враг на народа”, всъщност са едно тежко емоционално бреме.

Ето как Радостина Георгиева описва детските си спомени:

„Аз не познавам дядо си Георги Маринов Стоянов – баща на майка ми. Родена съм много години след неговата смърт. Да пишеш за непознат човек е трудно, още повече когато ни отнеха насилствено кореспонденцията, всичко написано от неговата ръка, медалите и ордена за храброст, неговите вещи. Остана само един портрет и малка снимка със семейството, а спомените за него бяха белязани с печата на мълчанието. Баба ми, която ме отгледа като дете, до последно говореше много малко, дари когато я молех да ми разказва. С портрета свързвам и първите си представи за дядо си, тъй като на него е в униформа, мислих си, завинаги е останал на фронта...

Първоначално ми казваха, че е убит в Унгария, докато е спасявал ранени хора под куршумите. Имам една неподписана картичка, която е изпратил от там. На нея е написал само „Честита пролет!” Когато във втори клас разбрах, че съм внучка на човек, разстрелян като предател на родината, в съзнанието ми изплува споменът за обиска в къщата... Пъзелът в главата ми започна да се подрежда.

Имах съученичка, чийто баща бе военен, комунист, по чин старшина. Той бе родом от с. Желю войвода. Любопитна да разбера дали няма да се окажем някакви далечни роднини й казах кой е дядо ми по майчина линия. Не й се разсърдих, че на другия ден ми заяви с доста приповдигнат тон: „Дядо ти не е убит в Унгария. Съден е и е разстрелян е като враг на народа!” Така са й казали вкъщи. Без да се замислят как това ще се отпечата в детското ми съзнание.

Бях потресена, но сега знам, че това ми помогна постепенно да започна да си обяснявам много неща: например защо не познавам много от роднините си, защо в селото някои хора не общуваха с нас.

Не след дълго ни заведоха в музея на МВР, тогава Музей на революционната бдителност. Там видях пистолета и раницата на дядо си, а също и други вещи на „бандитите” от Сливенския балкан. Същото преживя и майка ми като вечерна ученичка в Строителния техникум години по-късно.”

Това е само началото, а спомените са дълги и мъчителни. Убеден съм обаче, че чрез решението да разкаже за тях и да ги сподели Радостина Георгиева отваря една далеч по-малко позната страница от историята за горяните – несподелената драма на преживяното от близките им.

Макар книгата не е издадена от популярно издателство се надявам, че тя ще може да бъде намерена в книжарниците, тъй като без съмнение тя представлява интерес за онези, които искат да научат повече подробности за горянското движение и за техните наследници, заклеймени от комунистическия режим като врагове.

Радостина Георгиева, „Горяните в Източния Балкан”, издава Независима изследователска група „Забраненото минало на България”, 2012 г., 245 страници.
Активен
proanti
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #147 -: Ноември 07, 2012, 01:08 »

За интересуващите се, които не са присъствували на Втората Вечер на Родината=представяне на книгата на Д. Марков ето един видеозапис от вечерта

http://www.youtube.com/watch?v=eV-KCt8NJSQ&feature=em-share_video_user

Активен
Anamary
Гост
« Отговор #148 -: Ноември 07, 2012, 08:37 »

Много благодаря, proanti! Много ценен видеозапис!
В залата присъстваха участници и приятели на форума, атмосферата беше невероятна! След тежката зима и смазващо обезверяване това събитие показа колко силен и несломим може да бъде българският дух. Поклон!

<a href="http://www.youtube.com/v/eV-KCt8NJSQ?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank">http://www.youtube.com/v/eV-KCt8NJSQ?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>
Активен
Anamary
Гост
« Отговор #149 -: Януари 02, 2013, 07:39 »

Честита Нова година!

<a href="http://www.youtube.com/v/ZN4mHorOImE?hl=de_DE&amp;amp;version=3" target="_blank">http://www.youtube.com/v/ZN4mHorOImE?hl=de_DE&amp;amp;version=3</a>
Активен
Страници: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 Нагоре Изпрати темата Изпечатай 
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  Актуални  |  Тема: Поздравления и честитки « назад напред »
Отиди на: