Tyxo.bg counter Творение и еволюция
Дискусионен форум "Де зората"
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Януари 20, 2018, 08:46

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Посетете и сайта http://de-zorata.de/blog
7416 Публикации в 276 Теми от 141 Членове
Последен член: bozman
* Начало Помощ Търси Вход Регистрация
Дискусионен форум "Де зората"  |  "Не хлебом единим жив человек..."  |  Науки  |  Тема: Творение и еволюция 0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 [2] 3 4 Надолу Изпрати темата Изпечатай
Автор Тема: Творение и еволюция  (Прочетена 12293 пъти)
Anamary
Гост
« Отговор #15 -: Октомври 07, 2010, 00:52 »

Доколкото мога да изразя мнение, според мен proanti търси връзката между наука и религия. Той е уважаван учен, постигнал много в своята област и аз изпитвам респект към него. Мисля, че шегата на Стони е добронамерена. Нали всяка година двамата заедно са между малкото българи на поклонението пред Мемориала на жертвите на комунизма във Вашингтон.
Активен
S T B2
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 251

Профил
« Отговор #16 -: Октомври 07, 2010, 18:43 »

Доколкото мога да изразя мнение, според мен proanti търси връзката между наука и религия. Той е уважаван учен, постигнал много в своята област и аз изпитвам респект към него. Мисля, че шегата на Стони е добронамерена. Нали всяка година двамата заедно са между малкото българи на поклонението пред Мемориала на жертвите на комунизма във Вашингтон.

Значително   мнозинство от  лауреатите  на Нобелова награда в областта на естествените науки - физици, на въпроса "Има ли Бог" отговаря "ДА". Проучването бе от преди повече от 20 -30 години, в периода на много по изявен и проповядван атеизъм. Едва ли сега най-изявените учени ще са на различно мнение.
Активен
Stoyan Chonev (Stoni)
Гост
« Отговор #17 -: Октомври 08, 2010, 19:18 »

Ми не е достатъчно да търсиш връзка между наука и Бог, дори не е достатъчно да признаваш и вярваш в съществуването Му, ако ще отричаш разумната Му роля в нашия живот и творение,тогава  Го смяташ за мъртав.Тогава оставяме живота си на произвола и случайностите да ни доведът до вида в който се разпознаваме. Това си е атеизъм с нови имена - агностици, модерни креационисти, природисти, еволюционисти...
Някой ще каже, фанатик, фундаменталист...не, не съм, дори не съм религиозен и това ми позволява да знам колко съм зле...нали има и луди-болни, които са кричични към лудостта си. Това е. Ухилен
Активен
Goussev
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 106

Профил
« Отговор #18 -: Октомври 08, 2010, 19:39 »

Идете и се научете, що значи: "-Милост искам, а не жертва"  (Матей 9:13).
Активен

God doesn't ask us about our CAPability but our AVAILability.
Асен Кънев
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 3

Профил
« Отговор #19 -: Октомври 08, 2010, 23:56 »

Креационизъм срещу Еволюция – част 1

Harry,

Ако наистина те интересуват отговорите на въпросите, зададени в твоя текст, в едно наистина сериозно и реномирано списание като Scientific American има изключително популярна публикация по темата: http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=15-answers-to-creationist , а тук текста е достъпен в pdf формат  http://www.swarthmore.edu/NatSci/cpurrin1/textbookdisclaimers/wackononsense.pdf

Един общоизвестен пример на наблюдаеми еволюциони промени е резистентността към антибиотиците, която е сериозен медицински проблем в последните години.

За мен този спор е измислен, изкуствен и непродуктивен - и целта на креационизма е не толкова да се опровергае Дарвин, колкото да се  създаде повод да се проповядва някаква религия (не непремено християнство).
Рано или късно се стига до въпроса "Кой и как създаде създателя на създателя?", а до там се стига и без теорията на Дарвин.

Активен
Goussev
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #20 -: Октомври 09, 2010, 00:12 »

Рече безумец в сърцето си: "Няма Бог!"  (Псалом 52:1).
Активен

Goussev
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #21 -: Октомври 09, 2010, 16:51 »

"Имало едно време благодетел, който искал да направи колкото се може повече добро на хората. И намислил да построи един хан и да събере в него всичко полезно. И благодетелят построил топли стаи, поставил добри печки, приготвил дърва за отопление, осигурил осветление, заредил пълни хамбари с всякакви вкусни храни, напълнил мазите с плодове и напитки, доставил кревати, постелки, дрехи, обувки и всичко необходимо.

Ето че започнали да се отбиват в хана добри хора. Похапвали, попийвали, пренощували, а някои престоявали дори по цяла седмица. Вземали си каквото им трябва от обувките, от дрехите, но всичко след това нареждали, както си е било, та да могат и други минувачи да се ползуват и да отправят като тях благодарности към непознатия благодетел.

Но ето че надошли човеци лоши, дръзки и смели. Начаса разграбили всичко и почнали да се карат кой да вземе повече. Работата стигнала до бой. Отнемали си нещата един от друг и ги разваляли, за да не може друг да ги вземе.

Скоро всичко било разграбено, изпотрошено. И хората почнали да мръзнат и гладуват, да се ругаят един друг, и хулели стопанина, че така лошо е подредил заведението си, и защо не е поставил пазачи, и защо ханът му е толкова малък, и защо пуща всякакви лоши хора.

Имало и такива, които твърдели, че въобще не е имало никога никакъв стопанин на хана, и че ханът сам се е построил...

Отишли си хората от това място гладни, премръзнали и сърдити, и знаели само едно - да се ругаят взаимно и да попържат този, който построил хана..."

Лев Н. Толстой
Активен

Михаил
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 127

Профил WWW
« Отговор #22 -: Октомври 09, 2010, 22:13 »

Здравейте, господин Кънев. Текста не е мой, а на мой познат, който  живо се интересува от тези въпроси, ще му препратя вашия линк. Тъй като тук във форума доста се изписа на тази тема, че и емоции прехвърчаха, най-вече благодарение на мен, което отчитам като грешка, ще направя едно уточнение за да бъда правилно разбран.

Аз също смятам, че спора е напълно безсмислен. Най-големите безумия и грешки на християнството ( за другите религии не мога да бъда толкова категоричен) са свързани с опитите за теодицея (оправдание на Бога).  Изобщо всичко това което днес се опитва да изяде главата на християнството дължи парадоскалното си съществуване не някакъв необичаен феномен, нито на случайността, а на грешките на самото християнство в историята. Атеистичния хуманизъм и дарвинизма са закономерна реакция и резултат от липсата на хуманност в самата църква, както и опитите да брани някаква изконно своя "територия" на всяка цена. Така  християнството вместо да се разширява, то се свива, вместо да преобразява, то консервира някакви исторически модели.  Друго важно нещо е че самото християнство никога в историята си, освен в ново време не се е вълнувало особено от "първите неща" а най-вече от "последните". То е дълбоко есхатологично, а не битийно-онтологично. В този смисъл мераците на някои църковни и парацърковни кръгове да налагат някакъв християнски онтологизъм, да утвърждават някакво битие без да са изяснили сами за себе си какво е битие изобщо, най-напред са в противоречие с по-важни постулати на християнството, но това е друга тема.

Лично моята критика към дарвинизма е не защото последния изобщо съществува или защото не се вписва в някаква система от вярвания, а защото е неспособен да обясни човека. В собствен смисъл е ненаучен, защото не разглежда човека холистично, а частично. Това се отнася с пълна сила към всичко в света. Човека не е машина, колкото и драгия про-анти да се опитва да използва тази аналогия за да смекчи неизбежния сблъсък и да изведе тезата за хардуера и софтуера. Човека не е хардуер задвижван от софтуер, ако беше така отдавна същия да се е превърнал в идеалното скучно криминале.  Ако науката наистина желае да обясни или изучи човека, ще и се наложи да го разглежда цялостно и в контекста на целия свят от живата до неживата природа, от най-светлите до най-тъмните му част. Това е предикат на реалността и обективността. Аз съм напълно убеден, че науката в скоро време ще и се наложи да тръгне по този път, освен, ако разбира се не желае да се превърне в "черна магия".

Благодаря за вниманието и поздрави.

Активен

Ecce Homo Религия и Философия на историята

Πο-δοβρε Де-зориран от колкото дезориентиран
proanti
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 55

Профил
« Отговор #23 -: Октомври 11, 2010, 15:46 »

Не знам как Harry  си предствяш такъв холистичен подход/ Хилизмът е хубава дума, но  разтеглива. Не е ли добре науката да си изследва нещата, а има  други начини (не научни, религиозни да ги наречем) з а изследване на  "човека". това че някой краини дарвинисти искат и човека д аобяснят  по дарвинов път не значи че еволюционната теория има такива претенции.  Науката може д аобясни много от работата на мозъка. както  е в  клипчето с маймуната който пратих  преди няколко поста. там се демонстрира някаква фома на самопознаване в огледало. При маймуните човекоподобните не се спори  че се познават в огледало (спорът е за по малките маймунки) - много е хитър експеримента. на главата на маймуната слагат    нещо и тя като го в ижда в огледалото си и пипва главата си  на това място. е, важно е да не усеща дразнене   на главата,.
стони, не виждам защо си толкова враждебен, да оставим на страна че ти си състявяш грешна твоя си представа за моята гледна точка, и оттази твоя представа, изопачена,  този книжен тигър. с него  много лесно се справяш.  така че да не окарикатуряваме гледната точка на противника за да ни е по лесно да я сразим.
поздрави

Активен
Михаил Новак
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 157

Профил WWW
« Отговор #24 -: Октомври 11, 2010, 16:14 »

И аз това казвам, нека науката да изследва човека. Даже колкото повече го изследва по-добре.  Ухилен Ухилен Ухилен
Моя грешност като богослов го интересува човека, като духовно и материално същество (макар, че на последък доста грубо ми звучи това като формулировка, но това е друга тема).  Ако не се приложи холизма за който споменах, рано или късно науката ще се изправи пред непреодолими препятствия, особено в зоната на психологията. Моля да бъда правилно разбран. Ако искам нещо, то е повече наука, не по-малко.
Активен

Goussev
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #25 -: Октомври 16, 2010, 12:41 »

Стони, тая ирония по адрес на proanti е почти толкова убедителна, колкото многословието и цитатниченето на г-на Гусев. Не мога да разбера, защо не ти прави впечатление изхвърлянето му в червено (без дори и хабер да има кой е proanti и какво знае за науката, при все демонстрираното от самия г-н Гусев невежество), а си се хванал да осмиваш коректно предложената информация.

Вяра, която се крепи върху неистово отричане на науката, по-скоро навява на фундаментализъм, отколкото на християнство.

How to Make $250,000
If you really think that there is scientific evidence  backing evolution, Dr. Kent Hovind (an authority on the theory) has a  long-standing offer. He will give $250,000 "to anyone who can offer any  scientific proof for evolution." See if you can find some. Bet you can't.  You can find Dr. Hovind's offer at: http://www.drdino.com/250k-offer
. . .
I am most often in Wednesday through Friday at 850-479-3466. Check my itinerary on my web site for my location if you need to talk with me while I am out speaking. If possible, attend a seminar. Seminars are free and we always have a question answer time for those who attend.

Sincerely,
Kent Hovind

Вижте това:
http://www.drdino.com/theyre-both-religions-beginnings-session-1
Активен

Goussev
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #26 -: Октомври 17, 2010, 11:45 »

(без дори и хабер да има кой е proanti и какво знае за науката, при все демонстрираното от самия г-н Гусев невежество)

IGNORANTIO MATER VIOLENTIAE EST.
Активен

Радомир
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 80

Профил
« Отговор #27 -: Октомври 19, 2010, 05:05 »

Г-н Гусев,
Понеже сте се лепнал за репликата ми към Стони, трябва да Ви кажа, че с тези си постинги компрометирате позициите на тукашните креационисти дори повече от посочения „доктор”.

Да взема още в сряда да звънна на любезно предложения (и естествено – подчертан Ухилен) телефонен номер, за да кажа две думи и на господина Ховинд да не опорочава идеите на истински вярващите, но ядец – мошеникът излежава 10-годишна присъда за данъчни измами. Сигурно е спастрял пари за тая псевдо-награда от 250 хиляди ...

Интернетът не си прилича много с библиотеката на университета в Перник, г-н Гусев. Още докато нащраквате поредния си постинг, в нета се излива повече информация по въпроса, отколкото сте смогнал да асимилирате до този момент. Точно тая тема няма да можете да я изръшкате с цитати (които нямат даже връзка с репликата ми, нежели с темата) „на акорд” от гугъла или взети от блога на г-н Янков.

Между другото, аз предпочитам диалог очи в очи, та ако имате да ми казвате нещо, обърнете се директно и лично към мен. И не обличайте мислите си в латински език, в цвят или други финтифлюшки, моля.

Сега сериозно по въпроса за невежеството и фундаментализма:
Научният подход като цяло и теорията за еволюцията съвсем не започват с Дарвин. Половин хилядолетие преди Христа един от първите гръцки философи - Талес (ако не го помните с теоремата му в геометрията, прочетете за седемте мъдреци от вашия извор – блогът на г-н Янков) изразил идеята, че природата не следва волята на боговете, а се подчинява на определени закони, че сложните процеси около нас могат да бъдат обяснени върху основополагащи принципи, а не с отправки към митове или теологични обяснения.
Неговият последовател Анаксимандър  пръв стигнал до идеята за еволюцията на животните и човека от водата към сушата, макар и в твърде примитивен вариант.

По същото време Аристотел поддържал тезата, че Земята е в центъра на слънчевата система. Обаче, един от последните Йонийски учени – Аристарх поставил началото на хелиоцентризма. Аристотел също отхвърлял идеята за атомната структура на човешкото тяло (и на всичко останало), само защото не можел да приеме, че хората сме изградени от бездуховни частици.  Още, той вярвал, че природата съвсем умишлено следва определени закони, сякаш управлявана от разум. Е, кое е невежество от днешна гледна точка?

Именно религиозните догми са спъвали познанието и поддържали невежеството в продължение на хилядолетия. Докато не се появил Галилей, но тая тема вече сме я дъвкали ...

Великият Кеплер дори смятал, че планетите имат свойства за възприятие на движението и съвсем умишлено следват определени траектории. После Рене Декарт формулирал концепцията за природните закони, създадени от Бог, но не по негов избор и неподвластни нему.

Всички гореизброени, а и много други велики личности са вярвали в Бог, но това не им е пречело да търсят познанието. Разбира се, неудобството идвало от необходимостта да се намери мястото на Бога в теориите им. Обаче, разликата е там, че те първо и истински са вярвали. Поставеният тук въпрос постоянно бива изкривяван в идиотската алтернатива, ако няма научни доказателства от вида „око да види и ръка да пипне”, то не може да бъде друго освен Бог.

Та да се върна на фундаментализма ... Терминът се ражда преди век и то в резултат от позицията на праволинейни християни, строго поддържащи основни канони и догми на религията, и отричащи всяко ново знание/поведение/мисъл , които са в разрез с вярванията им. И за да направя последната Ви реплика поне малко адекватна на темата, именно фундаментализмът и невежеството, г-н Гусев, са причинявали и причиняват насилие по света. В средновековието са преследвали неканоничните идеи като ереси, а като гледам сега как сте се лепнал за мен, очаквам скоро да ме анатемосате и после кой знае ...

Най-страшно обаче е незнанието за собственото невежество. Впрочем, моята трактовка на сократовата мисъл в сигнатурата ми би трябвало да казва достатъчно ... 
Активен

Знам колко много не знам. СОКРАТ
Goussev
Member

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #28 -: Октомври 19, 2010, 09:35 »

Г-н Гусев,

Най-страшно обаче е незнанието за собственото невежество. Впрочем, моята трактовка на сократовата мисъл в сигнатурата ми би трябвало да казва достатъчно ...  

Де да беше вярно... т.е. да казваше нещо адекватно на постоянно казваното в този блог от човек, възприемащ мнението на другия като посегателство върху собствената персона.

Още повече, че в горния постинг непрекъснато се споменава "Бог" (въобще), където би трябвало да става дума за "Бога" (конкретната Личност).

Привързаността Ви към материалистическата философия достатъчно красноречиво обяснява Вашето недоволство от намека за игнорантността като източник на насилието.

Що се отнася до Талес (който в никакъв случай не е игнорант), в "За природата" той благоразумно говори не само за spermata (разнородни частици) и homoiomere (преобладаване на еднородността), но и за nus - под Чието именно въздействие възникват нещата в природата.

Без да съм завършил Вашите науки, разбирам, че става въпрос за Разум.

Означава ли това, че срещу Вас стои религиозен фундаменталист?

P.S. Янко Янков-Вельовски - като съвест, интуиция, човек, юрист, правозащитник, политик, политически затворник, учен - е с няколко глави над моята и Вашата - и не виждам нищо осъдително да цитирам мнението на тази личност. Вие и ония, които се дразните от неговото име, вероятно имате своите сериозни доводи да постъпвате по този начин. Това е еманация от Вашите демократични права... и свободи(и).
Активен

Радомир
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 80

Профил
« Отговор #29 -: Октомври 19, 2010, 19:04 »

Без да съм завършил Вашите науки, разбирам, че става въпрос за Разум.
(аз не съм завършил никакви науки)

Тогава за какво беше целият този патос и гюрултия?

апологетите на Втория закон на термодинамиката ряпа да ядат!

Хора, които малко разбират от наука

scientific evidence  backing evolution

Активен

Знам колко много не знам. СОКРАТ
Страници: 1 [2] 3 4 Нагоре Изпрати темата Изпечатай 
Дискусионен форум "Де зората"  |  "Не хлебом единим жив человек..."  |  Науки  |  Тема: Творение и еволюция « назад напред »
Отиди на: