Tyxo.bg counter Съветската империя и нейната дълга сянка
Дискусионен форум "Де зората"
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Януари 20, 2018, 09:01

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Посетете и сайта http://de-zorata.de/blog
7416 Публикации в 276 Теми от 141 Членове
Последен член: bozman
* Начало Помощ Търси Вход Регистрация
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  Трагедията на Русия - трагедия на Европа  |  Тема: Съветската империя и нейната дълга сянка 0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 Надолу Изпрати темата Изпечатай
Автор Тема: Съветската империя и нейната дълга сянка  (Прочетена 35021 пъти)
Anamary
Гост
« Отговор #15 -: Октомври 07, 2010, 08:35 »

От архива на "Де зората":

Подаръци за президента
Активен
Вихрен Чернокожев
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 53

Профил
« Отговор #16 -: Октомври 07, 2010, 11:44 »

Студентки поздравиха Путин по бельо

http://fishki.net/comment.php?id=76950
Това е по-скоро за рубриката "Идиотизми".
Активен
Милен
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 655

Профил
« Отговор #17 -: Ноември 13, 2010, 16:20 »

Иво Инджев пише по адрес на "триумфиращите патриоти", злорадо сочещи "шепата протестиращи" срещу пратеника на империята на злото

Той ще ни зароби

Иво Инджев

Хилав протест посреща Путин на Орлов мост

Това е заглавието на БГНЕС, което топли сърцата на всички, които от сърце приемат проекта АЕЦ “Белене”. Очаквано, в уречения твърде рано спрямо  вероятния час на преминаване на кортежа с Путин, шепата протестиращи наистина бяха “по-малко от полицаите и журналистите”, както информира БГНЕС.

Към минутата на спешно разпространената информация са “издигнати два – три лозунга. Единият гласи: „На сърце ни е Русия, но не искам гьола на Путин в България”, и е лозунг на Асоциация „Свободно слово – Ана Политковская”, предаде агенция „Фокус“. Има лозунг „Путинска България”, където има обща снимка на Путин и Борисов от предишна среща, както и портрет на убитата руска журналистка Ана Политковская. “

“Един от младежите излезе със защитен костюм и противогаз. Протестът срещу руския премиер ще се проведе под надслов “Путин – вън от България!”. Организатори са Асоциация на свободното слово “Анна Политковская”, Група ГЕО (Граждански Екологични Организации), Гражданска инициатива „Справедливост“, Институт по зелена политика, Гражданска лига на България, ПП „Зелените“.

Много полиция има в Борисовата градина около езерото „Ариана“, на Орлов мост и по спирките и около входовете на подлезите. На бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ с полицейска лента е отцепен каналът между двете платна. Най-малко 20 патрулки и бусове на полицията са спрени на паркинга пред Националния стадион. Там има и паяк за отстраняване на автомобили, спрели в забранената зона. ( БГНЕС)

Мога само да добавя, че пред стадиона на ЦСКА имаше струпване на “паяци” като за щурмуване на несметно количество неправилно паркирани автомобили, а в Борисовата градина полицейските коне бяха повече от разхожданите от гражданите кучета.

Опитах се да дам скромен принос към хилавия протест с плах лозунг в ръцете ”Той ще ни зароби”.

А на триумфиращите патриоти, щастливи от това, че протестът беше хилав, пожелавам да си зададат въпроса кой е “Той” и кой е казал горното. Както и дали неговото предупреждение не се превръща в пророчество в събота, 13-ти за българската независимост.

Днес е особен ден: в угода на московския самодържец домъкнаха твърде спорните мощи на Йон Кръстител за посрещането на Путин, но отново няма и помен в държавата от завета на безспорната икона на българската свобода Васил Левски: “Който ни освободи, той ще ни зароби”.
Активен

"Evil is powerless if the good are unafraid" - Ronald Reagan, 1981
Anamary
Гост
« Отговор #18 -: Ноември 13, 2010, 22:56 »

Това са едни много страшни граждани, които миг преди да профучат путинските коли, бяха барикадирани от полицейски камионетки и кордон от униформени (по фланговете пък бяха се подредили цивилни "изкуствоведи").  

Активен
Anamary
Гост
« Отговор #19 -: Ноември 13, 2010, 23:41 »

Защо скриха от Путин протестиращите граждани
Славимир Генчев

http://parasol.blog.bg/politika/2010/11/13/zashto-skriha-ot-putin-protestirashtite-grajdani.634365

Уж шепа хора, уж група граждани, ама на - за да не види Владимир Ильич Путин, че не всички в България не могат да живеят без него - пет минути преди кортежът му да доближи кръстовището на Орлов мост изневиделица се появиха 5-6 полицейски автомобила и закриха от погледа на профучаващите несъветски автомобили протестиращите граждани. Както и лозунги и плакати като тези.

Надявам се, че поне са чули мощните дюдюкания, освиркавния и велеречиви попържни по адрес на руските мужици и богатири, които ще правят, ще струват, но няма да пропуснат възможността да продължат да ни държат в енергийна зависимост поколения напред.
......................................................
Докато чакахме височайшия гост, се роди поговорката "прав ти пут, крива ти путека", както и други крилати фрази: замириса на газ, значи е наблизо; петчасовото чакане сломи и последната антируска съпротива в България; може би Той ще дойде с автобус с надпис "Случаен превоз" и други подобни.

Имаше и няколко фалшиви тревоги - на три пъти минаваха пилотни автомобили с висока скорост и включени светлини и сирени, но Путин все го нямаше.
А после от автобуса снимах конни полицаи - не знаех, че и такива са се навъртали из Борисовата градина.

..........................................
Активен
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 609

Профил
« Отговор #20 -: Ноември 14, 2010, 01:29 »

Чудесен репортаж, Анамари.
И ми се мернаха някакви" премудрости"  за рехавите  протести между паметника със шпагина и "Орлов мост".
И цифри, и апел организаторите да поемели отговорност за  малкото хора на тези събития.
  Нов гуру  ли си имаме във форума?
Или дългогодишен профгрупорг. Или обикновен комфанариот?
Когато хората идват на таква събития правят го по убеждение и със свободна воля, това е главното. Никой вече не е подкарван по списък и под строй.
 Проблемът на нашето време е, че опозицията срещу посткомунизма произлиза от същите тези среди на БКП и БСП , тоест, че тъй нареченото "ляво" се роди от "дясното". Защото и десетоноемврийската промяна бе Подмяната, за да може "другарите" да   продължат своето съществуване. Просто е и го знаете всички. Оттам нататък ясно е, че истинската опозиция състояща се от убедени антикомунисти ще е шепа хора. Естествено те не са във властта. Нещо повече умишлено е извън нея.
Виновни са онези,  който разпиляха и унищожиха положителната енергия и вярата на хората за промяна. Те целяха да запазят статуквото. Първият ни демократично избран президент не криеше, че е марксист, например. Той отказа да признае, че първите демократични избори бяха фалшифицирани, грубо и безпардонно.Защото беше десидент, което значи че се стремеше само към режорма на системата, а не се бореше против нея.
На практика през изминалите 21 години никой не беше истински водач и малко или много всеки злоупотреби с доверието на хората. Защото пастирът трябва да е със стадото си. И да го познава и обича.Да се грижи за оцеляването му.
Днес не видях нито един политик, нито един парламентарист да дойде и да застане с нас, независимо колко сме - истинският и убеден демократ с унизено национално достойнство би го направил каквото и да му струва това. Би дал пример на обезверените и обезсърчените, като им вдъхне куражът да се противопоставят като  се борят за справедливостта. Защото няма обществен мир без справедливост.
Светът е неузрял духовно, а ние все още мислим с клишетата на онова, което е втълпявано 45 години.
Ако не всички, то поне повечето от нас, защото иначе не може да се обясни чиннопоклоничеството и страха на властимащите от шепа хора излезли на мирен протест. Това е нормално в цивилизованя свят, но в света на ниско сведените глави, които целуват руския ботуш и удрят чело в земята - не е .
Никой от нашите властници не е прозрял Божията мъдрост, независимо от показното поклонение пред мощи и храмовия театър който се разиграва по празници.Отношението на държавата към вярата не се свежда до едно администриране и срастване на църковна инстититуция и власт.
Наистина земята се тресе, когато слугата стане цар. По един унизителен за България начин трябва да се молим да бъдем изслушани от Батюшката. Голямо е нещастието на една страна, когато властта е връцете на недостойни. Парадност титли и величие изпълват живота на посредствените.
Но когато праведните са на власт, четем в в Пророчество 29:2 - людете се радват...
 За всичко  има причина и следствие, всяко нещо, добро или зло, търси  почва на която да понкне и условия при които да вирее.

Хората които поучават размахали заканително  не са добронамерени.
Тези които критикуват без да предлагат решение не са наши приятели.

Активен
Romeo
Гост
« Отговор #21 -: Ноември 14, 2010, 08:40 »

Г-жа Смарагда,

Не се записах тук с цел да обидя някой или някои. Ако това е станало помимо волята ми, извинявам се.

Не съм поучавал, не съм критикувал, не съм призовал за "поемане на отговорност", а за оценка, за коментар на участието на софийските граждани в двете протестни акции, пък и в други подобни. Имам усещането, че в сравнение с близкото минало, подобни протести днес се организират все по-рядко и са все по-слабо посетени. Помня протестите пред Парламента, този на еколозите на Орлов мост, протеста срещу предишното гостуване на Путин, в който се присъствали стотици софиянци, вкл. политически лидери. Всичко това е било само преди няколко години.

Не виждам нищо лошо в това да се обсъждат тези въпроси, а и Вие фактически го направихте, независимо от квалификациите за мен.
Активен
Чосич
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 410

Профил
« Отговор #22 -: Ноември 14, 2010, 08:58 »

Писал съм многократно ... и с много факти за генезиса на СДС през 80-ти и деветдесетте години. Затова сега ще съм кратък. Голяма част (над 90%) от първите лидери на СДС бяха силно зависими от ДС и от БКП. А двете структури и ДС и БКП се стремяха към едно - да забавят демократичните промени за да ... крадат власт* и капитали - държавни и лични. Когато един идеал (в случая СДС) се руши ... гражданската енергия намалява. Нещо съществено - берлинската стена падна под гражданските протести ... в България паметника на окупатора си стои. Накратко - комунистите за пореден път след 1944 година измамиха надеждите .... и окрадоха** хората в Бг.

---
* - как се краде власт се е преподавало сред члановете на БКП. Та те знаят
** - как се краде от хората - също знаят - след 90-те години отрабиха банковите спестявания на хората в БГ. Статистиката сочи, че източването е ставало със съгласие на бивш партиен секретар или ДС регионален шеф...

---
Пример: Изразената от нас подкрепа на общинските избори към лице криещо тогава обвързаността си с хора като Алексей Петров и Димитър Калчев (бивш кмет на Русе, който казваше на Илия Павлов - шефе) и разкриващи се по-късно подобни зависимости също води до разсейване на гражданската енергия.

И да попитам в заключение:
- Как да наричам лице, което никога не е споделило и дума за престъпленията на БКП (а вече 10 години пише най-активно по форуми) и се вре сред тези, които разкриват информация да престъпленията на неговата (бивша)партия?

Активен
Smaragda
Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 609

Профил
« Отговор #23 -: Ноември 14, 2010, 09:23 »

Господин Ромео,
Едва ли направеният от мен коментар съдържа нещо, което вие да не знаете. И усещането ви, че обществената енергия намалява е напълно правилно.То е осезаемо дори  и за хора далеч от обществените проблеми, нежели за такива като повечето от нас които са били преки участници във всичко случващо се.
  Квалификациите не се отнасят за  Вас персонално,  а за смисълът, който се долавя от контекста на Вашия постинг.
Към Вас не бих могла да имам никакво лично отношение, тъй като не Ви познавам.
Добре дошъл във форума,  надявам се да се чувствате добре приет сред нас.
Активен
Romeo
Гост
« Отговор #24 -: Ноември 14, 2010, 09:52 »

Г-жа Смарагда, благодаря за Вашето "добре дошъл". Всъщност, аз се завръщам - бях член на "Де Зората" преди доста време и поисках от Милен да ми се прекрати членството, по причини, които едва ли би било от полза да описвам. Познавам се "виртуално" с някои от хората тук, от общото ни членуване във форума на Медиапул, продължило доста години. Нямах съмнение, че администраторите ще ме разпознаят веднага по айпито, затуй започнах своя първи постинг с едно малко необичайно обръщение към тях.

Надявам се, че с втория си постинг съм (до)изяснил смисъла на първия, който Ви беше подразнил. Ако искате да продължим в този смисъл, интересно ми е да споделите, дали е имало опити от ваша страна да получите достъп до някои медии, за да станат вашите позиции по-широко известни? Питам това, защото вчера четох за едно доста сериозно присъствие на журналисти на вашия протест. Съзнателно изключвам 'медията' Facebook, защото знам, че там контактите са по признак "приятели" (вкл. политически), а медиите се обръщат към далеч по-широк спектър на обществото.
Активен
Anamary
Гост
« Отговор #25 -: Ноември 14, 2010, 11:37 »

Не се наемам да правя анализи за силно намалялата гражданска активност. Знам само, че ако живеещите в чужбина наши приятели бяха тук, щяхме да бъдем много повече. Излезлите отдавна на бял свят сценарии за дворцовия преврат и подменени ценности би трябвало по-скоро да ни мобилизират, отколкото да ни оставят отново в безверие и апатия. Освен това една голяма част от някогашното синьо множество е очаквало облаги на принципа "стани ти да седна аз". Горчива истина е, че на такива места като вчерашното липсват "пастирите" - това си споделихме вчера със Смарагда и Мишо Новак. Те, ако можем да ги наречем така, вече са преди всичко парламентаристи и политици и по-малко граждани. Да не забравяме и факта, че демократичната общност няма големи медии, те отдавна бяха окупирани от пипалата на мафията.

И все пак, въпреки снизхождението и дори насмешките на някогашните ми приятели от сините митинги, не съжалявам, че имам възможност да упражня едно от свещените права на демокрацията. Беше ми светло и приятно с хората наоколо, а другото - всеки сам решава, анализира и пр.
Активен
Помощ, граждани!
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 116

Профил
« Отговор #26 -: Ноември 14, 2010, 11:53 »

нека и аз да опитам да отговоря на г-н Ромео

първо, доколкото съм запознат, организирането на събитието пред "Паметника" е било съвсем спонтанно, при такава спонтанна организация наличието на 200-300 души в пиковите моменти за мен не е неуспех

второ, за мен ниската подкрепа на протеста вчера е напълно оправдана, най-вече защото протестиращите съвсем погрешно са избрали мишената на действията си

Владимир Путин, който без всякакво съмение е един източен сатрап, идва тук за да подписва междудържавни споразумения, които са изгодни за неговата страна и за тези, които са гласували за него

истинските мишени на такъв протест би трябвало да бъдат лицата Борисов и Трайков, които трябва да защитават българските национални интереси

колко ги защитават е ясно от позорният факт, че България е на път да загуби европейското финасиране за изграждане на газовите интерконтекторни връзки със съседните страни: http://dnevnik.bg/evropa/evrofinansirane/regioni/2010/10/31/985122_bulgariia_moje_da_zagubi_evroparite_za_gazovata_vruzka/

накратко, това означава по-малко енергийна сигурност, по-слаба преговорна позиция, по-висока зависимост;

за мен това е съвсем умишлено, защото за тези неща се говори от повече от година и почти нищо не е свършено

ето защо аз не бих протестирал на "Орлов мост", а пред Министерския съвет: Путин не идва тук да коли и беси, а да урежда държавния си интерес; тези които трябва да защитават нашия обществен интерес, не са осигурили никаква алтернатива, освен него

Активен
Romeo
Гост
« Отговор #27 -: Ноември 14, 2010, 12:10 »

Помощ, аз подкрепям протеста срещу Путин като протест срещу неговия режим, по времето на който (между други неща) са убити или пребити много представители на руското гражданско общество. Протестът срещу споразуменията с Русия (поне за мен) е друг въпрос и .. друг протест.

Искам да споделя тук едно разочарование от начина, с който бяха коментирани редица големи протести на гръцки граждани от страна на десни българи, в редица новинарски форуми. Това "упражняване на едно от свещените права на демокрацията", както пише Anamary, е било масово дискредитирано, като участието на десетки хиляди мирни демонстранти е било игнорирано и заменено с безобразията на няколкостотин души, присламчили се към протеста. Нека тези, които наблюдават мълчаливо подобни нападки срещу свещените права на други европейци, се замислят върху факта, дали това не създава у много българи задръжки относно участието им в граждански протести.
Активен
Чосич
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 410

Профил
« Отговор #28 -: Ноември 14, 2010, 12:11 »

От линка на Помощ граждани: България може да загуби европейското финансиране за газовата връзка с Румъния, ако до края на годината проектът не влезе в инвестиционна фаза и не бъдат усвоени минимум 2.5 млн. евро, научи "Дневник".

Ако България загуби финансирането, това ще е поредното доказателство, че Трайчо Трайков е поредната подлога на Путин в БГ изпълнителната власт. Благодарен съм на Иван Николаев Иванов за питането в Парламентарния контрол за тези газови връзки, чието изграждане води до намаляване на енергийната ни зависимост от империята на злото.
Активен
Помощ, граждани!
Member

Неактивен Неактивен

Публикации: 116

Профил
« Отговор #29 -: Ноември 14, 2010, 12:45 »

Ромео,

аз също подкрепям по принцип всеки протест срещу режима на Путин

но ние говорим за гражданската енергия

гражданската енергия е резултат от дневния ред на гражданите

не помня да имаше протест при гостуването на Ердоган, който дойде на официално посещение с правителствена делегация

явно за някои правозащитници Русия е проблем, но Турция не е; за други пък и двете не са проблем

за да се развива гражданската енергия, трябва да има съзвучие с дневния ред на обществото; ако няма - резултатът винаги ще е няколко десетки протестиращи, които лесно могат да бъдат изтикани в някой ъгъл от "нашата полиция"

Активен
Страници: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 Нагоре Изпрати темата Изпечатай 
Дискусионен форум "Де зората"  |  Под лупа  |  Трагедията на Русия - трагедия на Европа  |  Тема: Съветската империя и нейната дълга сянка « назад напред »
Отиди на: